Jasna Góra: dotarli pielgrzymi z Podlasia, Płocka i Warszawy
Na Jasnej Górze, w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, rozpoczęły się wejścia pieszych pielgrzymek. W trzech grupach z Podlasia, Płocka i w Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej weszło już ponad 5 tys. pątników. - Trochę przysnęliśmy w okresie pandemii, pielgrzymowanie budzi nas do życia z Bogiem, do Eucharystii, głębszych relacji z ludźmi - przyznają, ci, którzy wybrali rekolekcje w drodze do Częstochowy.
O tym, że „rodzina jest nadzieją Kościoła” przypomnieli uczestnicy 42. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej i to oni otworzyli dziś pielgrzymkowy dzień już o godz. 5.30. Najdłuższą trasę mieli do pokonania wierni z Białej Podlaskiej- 410 km, nieco mniej pątnicy z Włodawy - 398 km i 389 km z Siedlec. W sumie dotarło 2350 pielgrzymów.
Wiemy jak wiele trudności i problemów przeżywają nasze rodziny. Dostrzegając ogromną potrzebę modlitwy w intencji wszystkich rodzin, prosiliśmy o wzajemny szacunek, jedność i zgodę w naszych rodzinach. Modliliśmy się również w intencji rodziny chrześcijańskiej – rodziny Kościoła. Ufamy, że nasza modlitwa połączona z trudem i cierpieniem ofiarowanym z miłości przyniesie błogosławione owoce w codziennym życiu - powiedział ks. Paweł Bielecki, kierownik Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej. Człowiek zbudowany Eucharystią, duchem pielgrzymki, głębiej patrzy w życie. Pielgrzymka uczy doceniać to, co mamy w tym momencie i by zbytnio nie wymagać od innych, ale zacząć wymagać od siebie - opisał sens pielgrzymowania Jacek z płockiej grupy. Pątnicy tamtejszej diecezji zachęcali w drodze, by „wrócić na Eucharystię”. W programie ich rekolekcji znalazła się codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, ale też koncert pieśni patriotycznych. Podobnie jak w latach ubiegłych, dla chętnych była Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, Krucjata Wyzwolenia Człowieka i możliwość przyjęcia szkaplerza Matki Bożej z Góry Karmel. W 41. Pieszej Pielgrzymce Płockiej przyszło 700 osób. Do nich dziś na Jasnej Górze dołączyły trzy grupy rowerowe, w sumie 100 cyklistów.
Dotarła także 42. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, a w niej 2300 osób. Przyszła młodzież licealna, studenci i ci, którzy dojrzewali podczas akademickich pielgrzymek. W grupie biało-żółtej szły osoby z dysfunkcją wzroku oraz siostry z Ośrodka dla Ociemniałych w Laskach. Jako pielgrzymkową medytację, pątnicy podjęli fragment z Ewangelii wg św. Jana: „Jeżeli więc Syn was wyzwoli, wówczas będziecie rzeczywiście wolni.” (J 8, 36).
Patronami akademickich rekolekcji w drodze byli św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Karol de Foucauld oraz bł. Paulina Maria Jaricot. Mszy św. z udziałem pątników którzy dotarli rano, a także pielgrzymów z Kalisza i Łomży, przewodniczył i homilię wygłosił bp Janusz Stepnowski, ordynariusz łomżyński. Zachęcał, by słowo Boże, Pismo święte stawało się ciągle rachunkiem sumienia, by „Ewangelia każdego dnia wpływała i budziła nasze sumienia”.
Źródło:ekai