Jasna Góra: droga krzyżowa po ukraińsku

2023-03-31 20:22
Droga Krzyżowa
Autor: JasnaGoraNews/twitter.com

Modlitwę, by Bóg okazał miłosierdzie i by dobro przemogło ogrom zła w Ukrainie zanoszono dziś na Jasnej Górze. Na Wałach odprawione zostało nabożeństwo drogi krzyżowej w języku ukraińskim. Uczestniczyli w nim nie tylko Ukraińcy, ale też Białorusini. Modlitwę poprowadził o. Arseniusz, paulin, który ponad rok temu też schronił się w Polsce przed wojną, a razem a nim siostry karmelitanki z Charkowa, które również musiały uciekać ze swojego klasztoru.

Jak powiedziała s. Mariola od Trójcy Przenajświętszej, siostry bardzo chciały modlić się na Jasnej Górze za Ukrainę.- Jezus powiedział: proście. Ten czas jest potrzebny, by zrozumieć, że to Bóg jest panem historii, panem każdego ludzkiego życia, objawia się w Jezusie, oddał swojego Syna za nas. Ufamy, że On wie co czyni - zauważyła karmelitanka.

Zakonnica dodała, że „tylko ufność pozwala wierzyć, że jeśli Jezus umiera na Golgocie jako ktoś przegrany, odrzucony, przekreślony i Bóg wyprowadza z tego największe dobro, to i z tego morza cierpienia, Bóg wydobędzie większe dobro”.

- To co dzieje się w Ukrainie, to dotykanie ran Jezusa na żywo i te rany Jezusa nadają temu sens. Bez nich zostałaby tylko rozpacz i kompletna otchłań bez sensu - powiedziała s. Mariola.

Oksana i Wiktoria przyjechały na Jasną Górę specjalnie z Białorusi. Jak powiedziały, chciały tutaj modlić się o pokój, o zakończenie tej strasznej wojny, za wszystkich ludzi, byśmy pamiętali, że jesteśmy jedną rodziną. Tereska przyszła na drogę krzyżową z babcią, mamą i siostrami. Dziewczynka wyznała, że prosi Pana Jezusa za swojego tatę, który został w Ukrainie i o zakończenie wojny. Już rok mieszka w Polsce i choć w polskiej szkole czuje się dobrze, bardzo chciałaby wrócić do domu, do Kijowa.

Jasna Góra od samego początku niesie pomoc uchodźcom z Ukrainy, przede wszystkim duchową, ale niektórzy znaleźli też tutaj „drugi dom”.

Paulini troszczą się, by jasnogórskie sanktuarium było dla nich miejscem odnajdywania wewnętrznego pokoju, ale też i zaufania do drugiego człowieka. To dlatego zakonnicy dbają o sprawowanie sakramentów, także w języku ukraińskim.

W każdą niedzielę odprawiana jest po ukraińsku Msza św. w obrządku rzymskokatolickim w Bazylice, a w Kaplicy św. Jana Pawła II celebrowana jest też Boska Liturgia w obrządku greckokatolickim.

Źródło:ekai