Jasna Góra: paulini zapraszają do odwiedzania szopek

2021-12-25 15:32
Szopki Jasna Góra
Autor: Krzysztof Świertok/jasnagora.pl

Jedna tradycyjna z dużymi figurami i w drewnianej chacie, druga ruchoma z myślą przede wszystkim o najmłodszych. Jest też mniejsza „Betlejemka” w Bazylice. Bożonarodzeniowe szopki na Jasnej Górze zawsze wzbudzają wielkie zainteresowanie pielgrzymów.

Drewniana chata stojąca na dziedzińcu, przed wejściem do Bazyliki to główna bożonarodzeniowa szopka na Jasnej Górze. Właśnie tam tradycyjnie po Pasterce, przeniesione zostaje Dzieciątko Jezus. Są w niej duże figury Świętej Rodziny i żłóbek. Pokłon Nowonarodzonemu oddają obok trzech mędrców i pasterzy, także papieże: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek.

Dolna szopka, umieszczona na tzw. fosach to szopka ruchoma. W tym roku jest inna w swej aranżacji. - Znajdują się w niej nowe postaci, przywiezione specjalnie z Włoch, nowe ruchome figurki i nowe budynki - wylicza o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator. To jedna z największych takich szopek w Polsce. Jest w niej ponad 400 figurek. Trzy czwarte z nich porusza się obrazując codzienne życie. Każda figurka ma własne „serce”, czyli urządzenie, które nią porusza. „Ludziki” wykonują codzienne czynności: pracują, gotują, sprzątają, rozmawiają. Słychać stukanie, pukanie, piłowanie i granie.

W ruchomej szopce jest nie tylko Betlejem judzkie, ale też polskie. Są lalki w strojach ludowych i aniołowie wygrywający triumfy. Dopełnieniem inscenizacji są zewnętrzne dekoracje wokół szopy, a także żywe pawie. Ruchoma szopka jest otwarta w dni powszednie, w godz.9.00 do 18.00, w soboty i niedziele w godz. od 9.00 do 20.00.

Źródło:ekai