Jasna Góra: pierwsza Msza św. w języku ukraińskim

2022-03-14 14:11
Jasna Góra
Autor: JasnaGoraNews

Na Jasnej Górze odprawiona została niedzielna Msza św. w języku ukraińskim. Z błaganiem o pokój odśpiewano Suplikacje. Eucharystii przewodniczył o. Arseniusz - paulin, któremu udało się ewakuować z Ukrainy. Celebrował ją też ks. Wołodymyr Szuba, duszpasterz greckokatolickiej placówki w Częstochowie.

Mamy nadzieję, że jak Maryja ocaliła Polskę, Jasną Górę, tak ocali Ukrainę - mówili przybyli na modlitwę Ukraińcy. To głównie kobiety, matki z dziećmi, babcie. Jest nam bardzo ciężko. Chcemy modlić się za Ukrainę, by był pokój, by to wszystko się skończyło- powiedziała pani Maryla, która uciekła z okolic Iwano-Frankowska. Do Polski dotarła z córką i półtoraroczną wnuczką. - Boimy się tego, co tam się dzieje, to jest piekło - wyznała płacząc. Jak podkreśliła, Msza i modlitwa są najważniejsze. - Mamy wielką nadzieję, że Pan Bóg i Matka Boża nam pomogą. Może Bóg dał nam to, by ludzie się opamiętali, zastanowili się nad tym, co robią, jak żyją - mówi. Dziękowała Polakom za dobro.

Ola uciekła z okolic Kijowa z siostrą i jej dziećmi. Też modli się o pokój, za tych, którzy walczą, o siły dla nich. To wspaniale, że możemy tutaj modlić się w ojczystym języku - powiedziała. Sofia z Zaporoża jest w Polsce od dwóch lat. Jest organistką i w czasie Mszy służyła śpiewem. Z pochodzenia jest Polką. Pomaga teraz w częstochowskim Centrum Kryzysowym. - Dla mnie Matka Boża ma ogromne znaczenie, jest obecna w moim życiu i bardzo Jej ufam - wyznała.

Aby jak najlepiej przygotować niedzielną liturgię, paulini zadbali o oprawę muzyczną. Teksty wyświetlane na rzutniku też zostały przetłumaczone na ukraiński. Zabrzmiały Suplikacje i hymn „Boże wielki, jedyny nam Ukrainę chroń!” wzorowany na polskiej pieśni „Boże, coś Polskę”. Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak podkreśla, że „sytuacja, w jakiej się znajdujemy, niezmierzona liczba uchodźców przybywających do Polski, także do Częstochowy i na Jasną Górę, przynagliła nas do tego, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom i zorganizować Mszę św. w języku ukraińskim”.

Troszczymy się o potrzeby materialne uchodźców, w Domu Pielgrzyma i na tzw. Halach mamy ponad sto osób. Nie pytamy ich jakiego są wyznania, pomagamy, ale byłoby poważnym zaniedbaniem, gdybyśmy pominęli sferę ducha - podkreśla zakonnik. Dodaje, że paulini bardzo chcą, by Jasna Góra dla wiernych z Ukrainy, była także miejscem modlitwy, odnowy swojego życia religijnego i ponownej wiary nie tylko w Boga, ale i w drugiego człowieka. Od kolejnej niedzieli, oprócz Mszy św. w obrządku rzymskokatolickim, w języku ukraińskim celebrowana będzie też Boska Liturgia, o godz. 13.00 w kaplicy św. Jana Pawła II.

Źródło:ekai