Jasna Góra przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia

2022-12-16 15:10 Justyna Bieniek
Jasna Góra przygotowania
Autor: JasnaGoraNews

To czas, który ma rozpalić jeszcze większą tęsknotę za Bogiem w naszym sercu – tak o. Marcin Ciechanowski nazywa okres, który bezpośrednio przygotowuje wiernych na uroczystość Narodzenia Pańskiego. Od dziś także na Jasnej Górze Nowenna do Dzieciątka Jezus. Również wiele innych znaków, takich jak prace porządkowe i dekoracyjne, wskazuje, że do świąt coraz bliżej.

Wśród jasnogórskich przygotowań do Bożego Narodzenia najważniejsza jest troska o sprawy duchowe, o przygotowanie duszy na przyjście Chrystusa. Dlatego też wielu pielgrzymów korzysta ze spowiedzi świętej. Odbywa się ona w Kaplicy Pokuty i Pojednania. Paulini zachęcają, by pojednania z Bogiem nie odkładać na ostatnie przedświąteczne dni. Od dziś także na Jasnej Górze Nowenna do Dzieciątka Jezus na zakończenie Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz.18.30.

W ostatnie dni Adwentu ojcowie i bracia z Jasnej Góry uczestniczą we wspólnotowej Mszy św. roratnej o godz. 6.00. Od 20 lat Paulini i Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska zapraszają na Jasnogórskie Adwentowe Wieczory Organowe, by przez medytację muzyczną wejść w tajemnicę Bożego Narodzenia. Jutro o godz.17.00 w Bazylice ostatni taki koncert.

Na Jasnej Górze wciąż przybywa świątecznych dekoracji. Prace rozłożono na etapy, bo przystrajanych miejsc w klasztorze jest wiele. M.in. ponad 8-metrowe jodły stanęły w Bazylice, także przed głównym wejściem do sanktuarium ustawiono już bożonarodzeniowe drzewko. Ta choinka zostanie udekorowana 21 grudnia specjalnymi ozdobami „W Solidarności z Ukrainą”.

Jak wyjaśnia br. Dawid Respondek, Boże Narodzenie to pielęgnowanie tradycji także w zewnętrznej symbolice. Cieszy się, że w dekoracjach świątecznych powracają naturalne elementy, które pozwalają kontemplować piękno świata- drzewo, kamień, len. Używamy zmysłów w „poruszaniu się” w świecie, więc one także są nam pomocne w przeżywaniu naszej wiary - zauważył zakonnik.

Lada moment w jasnogórskim Wieczerniku stanie też 40 świerków, które przystroją dzieci. Najmłodsi zaprezentują własnoręcznie wykonane bożonarodzeniowe ozdoby. Celem konkursu jest utrwalanie polskich tradycji i poznanie symboliki świątecznych ozdób. Już 21 grudnia, na Jasnej Górze odbędzie się losowanie drzewek i ich strojenie - to wszystko w ramach XV Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Potem podziwianie efektów pracy przedszkolaków i uczniów placówek oświatowych regionu częstochowskiego i wybór tej najpiękniejszej choinki.

Ostatnie „szlify” nadawane są jasnogórskim szopkom. Główna „betlejemka”, stanęła na dziedzińcu, przed wejściem do Bazyliki. Tu tradycyjnie po Pasterce przeniesione zostaje Dzieciątko Jezus. Szopka ruchoma, przygotowywana głównie z myślą o dzieciach, jak zwykle znajdzie się na tzw. Fosach. Jest też żłóbek w Bazylice.

Źródło:ekai