Jasna Góra: rozpoczęła się Rada Biskupów Diecezjalnych

2022-08-25 12:27
Jasna Góra- Ukraina
Autor: JasnaGoraNews/twitter.com

Na Jasnej Górze trwa Rada Biskupów Diecezjalnych. Głównym tematem jest proces synodalny Kościoła w Polsce. „Biskupi poczynią refleksję nad diecezjalnym i krajowym etapem Synodu o synodalności Kościoła, ogłoszonym przez papieża Franciszka” – powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

Podczas spotkania osoby odpowiedzialne za proces synodalny w Polsce podzielą się z biskupami informacjami na temat przebiegu części diecezjalnej i opracowania syntezy ogólnokrajowej. „Cieszymy się, że ten etap dobiega końca. Był to czas wytężonej pracy w poszczególnych diecezjach. Jesteśmy wdzięczni abp Adrianowi Galbasowi, który jako odpowiedzialny z ramienia Konferencji Episkopatu Polski czuwał nad przebiegiem tego etapu wraz z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego” – zaznaczył bp Miziński.

W terminie określonym przez Stolicę Apostolską, przygotowano syntezę krajową, którą wysłano do Sekretariatu Synodu w Watykanie. Zostanie zaprezentowana na Jasnej Górze podczas specjalnej konferencji prasowej. Jak zaznaczył bp Miziński, biskupi podejmą również temat nowelizacji statutu Konferencji Episkopatu Polski. „Dotychczas został przygotowany projekt, konsultowany zarówno z Radą Prawną KEP, jak i ze wszystkimi biskupami. Po przyjęciu w głosowaniu ostatecznej wersji nowego statutu zostanie przesłany do Stolicy Apostolskiej, aby uzyskać recognitio” – podkreślił.

Jutro biskupi wezmą udział w obchodach uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Mszy św. o godz. 11.00 na Szczycie jasnogórskim przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski. „Wszystkich biskupów i wiernych serdecznie zapraszamy do udziału w tym dziękczynieniu za opiekę naszej Pani i Królowej Jasnogórskiej nad Kościołem, który jest w Polsce, nad naszym Narodem i nad całym światem” – powiedział bp Miziński.

Źródło:ekai