Jasna Góra: trwa szczególna modlitwa za Ojczyznę

2021-11-11 11:23
Jasna Góra
Autor: Aw58/ wikimedia commons

W Narodowe Święto Niepodległości, na Jasnej Górze zabrzmi w południe Mazurek Dąbrowskiego. To w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. O godz. 15.30 celebrowana będzie codzienna msza za Polskę sprawowana tam od 1981 r.

Każda ze ścian jasnogórskiej wieży zamieni się dziś w biało-czerwoną flagę Polski. Ponad 106-metrowa, jedna z najwyższych w kraju, wieża klasztoru to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli „Duchowej Stolicy Polski”. Jasna Góra była natchnieniem dla nadziei Polaków w chwilach zmagań o wolność. Z wydawanych tam przed powstaniem styczniowym modlitewników, Polacy z zaborów uczyli się ojczystego języka, a pielgrzymi czerpali ducha, że „jeszcze Polska nie zginęła”.

Pamiętajmy w modlitwie o tych, dzięki, którym wybijaliśmy się na niepodległość i pomordowanych w wojnach - zachęcają Paulini. W Kaplicy Pamięci Narodu zgromadzone są tablice pamięci i urny z ziemią z pól bitewnych XIX i XX w., powstań, obozów koncentracyjnych, Katynia. Jasna Góra zawsze była miejscem, gdzie Polacy: królowie, hetmani, rycerstwo, żołnierze i prosty lud, przybywali, by czerpać natchnienie do naprawy Rzeczypospolitej, siłę do wytrwania w cierpieniu i moc do przezwyciężania różnych trudności.

Rola Jasnej Góry umocniła się w czasie niewoli. Gdy Polaków z jednej strony germanizowano, z drugiej, rusyfikowano, była miejscem ucieczki. Właśnie do niego przybywali Polacy ze wszystkich trzech zaborów. Modlili się i śpiewali w języku polskim. Tam jednoczył się naród. To właśnie w tym czasie wołał Mickiewicz językiem wiary: „Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie... Tak nas przywrócisz cudem na Ojczyzny łono [...]”.

Jasna Góra już 4 listopada 1918 r. jako jedno z pierwszych miejsc w kraju cieszyła się odzyskaną wolnością, którą oficjalnie ogłoszono dopiero 11 listopada. Do Sanktuarium na rozkaz gen. Tadeusza Rozwadowskiego weszli polscy żołnierze pod dowództwem ppor. Artura Wiśniewskiego. Załopotała biało-czerwona flaga, a w Kaplicy Matki Bożej odprawiono dziękczynne nabożeństwo za wolną Polskę. Kroniki donoszą, że przeor klasztoru o. Piotr Markiewicz witał żołnierzy w bramach jasnogórskiej twierdzy tak jak kiedyś witano królów.

Źródło:ekai