Jasna Góra: trwają obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

2022-05-02 14:30
Jasna Góra
Autor: Aw58/wikimedia commons

Na Jasnej Górze biskupi omawiają bieżące sprawy duszpasterskie polskiego Kościoła. Jednym z głównych kluczowych tematów jest też sytuacja w Ukrainie i pomoc uchodźcom. Jutro w Częstochowie uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Obchody zostaną połączone z ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 2 maja, na Jasnej Górze odbywają się obrady Rady Stałej Episkopatu. Tematem przewodnim spotkania są bieżące sprawy duszpasterskie Kościoła w Polsce.

Bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny KEP podkreśla, że jednym z kluczowych zagadnień zebrania będzie też wsparcie dla uchodźców z Ukrainy. Bp Krzysztof Zadarko, delegat KEP ds. Migracji i przedstawiciel Caritas Polska przekażą biskupom zarówno informacje dotyczące pomocy dla tych, którzy uciekli przed wojną do Polski, jak i wsparcia humanitarnego na terenach gdzie toczy się wojna.

Kolejnym zagadnieniem będzie tematyka najbliższego Zebrania Plenarnego KEP, które odbędzie się w dniach 6-7 czerwca br. w Zakopanem. „25 lat temu, w tych dniach, Ojciec Święty Jan Paweł II przebywał w Zakopanem. Te obrady będą połączone z celebracjami liturgicznymi upamiętniającymi jego wizytę. Punktem centralnym będzie Msza św. pod Wielką Krokwią, w miejscu, w którym św. Jan Paweł II przed 25 laty celebrował Eucharystię”– podkreślił sekretarz generalny KEP.

We wtorek, na szczycie jasnogórskim biskupi będą uczestniczyć w uroczystości NMP Królowej Polski. Będzie im przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. Obchody będą połączone z ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Źródło: BP KEP