Jasna Góra: Wkrótce poświęcenie nowej kaplicy św. Jana Pawła II

2021-10-22 16:13 STAN
Jasna Góra: Wkrótce poświęcenie nowej kaplicy św. Jana Pawła II
Autor: episkopat.pl/Jasna Góra Jasna Góra: Wkrótce poświęcenie nowej kaplicy św. Jana Pawła II

Już w najbliższą niedzielę na Jasnej Górze zostanie poświęcona nowa kaplica świętego Jana Pawła II. Znajdą się w niej m.in. relikwiarze z krwią. – Będzie to bardzo ważne miejsce pamięci i przywoływania przesłania największego z jasnogórskich pielgrzymów – podkreślają paulini.

Nowa Kaplica św. Jana Pawła II zostanie poświęcona już w najbliższą niedzielę. Znajduje się w krużgankach Wieczernika po prawej stronie, w miejscu starej Kaplicy Pokutnej. Ma mieć przede wszystkim charakter sakralny. Centrum stanowi ołtarz i ambona. Na ścianie umieszczone są stacje drogi krzyżowej – rzeźby wzorowane na Golgocie okalającej jasnogórskie Wały. Jednak nie będzie to tylko miejsce sprawowania liturgii. Znajdą się tam też pamiątki i wota pozostawione przez świętego papieża. Jest już replika krzyża-pastorału. To wotum, będące znakiem papieskiej posługi i władzy, Ojciec Święty ofiarował na Jasną Górę w 1983 r., podczas swej drugiej pielgrzymki do Polski.

Głównym elementem wystroju nowej kaplicy jest duży obraz z wizerunkiem uśmiechniętego Jana Pawła II, w ornacie z logo VI Światowego Dnia Młodzieży. Jego autorem jest paulin, kustosz jasnogórskich zbiorów wotywnych, o. Stanisław Rudziński.

Czytaj także: Jasna Góra: różaniec, przestrzelony pas papieskiej sutanny, a nawet czarne BMW

Przeor Jasnej Góry przypomina, że młodzi stanowili centrum nauczania św. papieża, który podkreślał, że to oni są przyszłością Kościoła i świata. – Ojciec Święty sam cały czas był młody duchem a wzorem dla niego była Najświętsza Maryja Panna, którą wybrał na swoją patronkę – zauważył o. Samuel Pacholski.

– „Totus Tuus” – „Cały twój Maryjo” – to słowa, które wskazują, że tak, jak Maryja była ciągle młoda sercem, młoda miłością, piękna całkowitym oddaniem Bogu, tak Jan Paweł II przez całe swoje życie, mimo różnych cierpień i krzyży, pozostał wewnętrznie młody, wolny, radosny i pełen miłości do każdego człowieka. Chcielibyśmy, by to przesłanie płynęło do tych, którzy tę kaplicę nawiedzą – powiedział jasnogórski przeor.

Czytaj także: Rekordowa liczba młodych Polaków w kampanii „Milion dzieci modli się na różańcu”

Kaplica przeszła gruntowny remont. Prace przeprowadzono w szerokim zakresie od fundamentów do dachu. Ściany zdobi wapienny kamień a lukarny ozdobione są herbami: Jana Pawła II i Zakonu Paulinów a także znakiem maryjnym.

To kolejne miejsce na Jasnej Górze dedykowane papieżowi z Polski. Jest tu także Sala Papieska jego imienia, Dom Pielgrzyma Jana Pawła II. Jednak, jak podkreślają paulini, będzie to bardzo ważne miejsce modlitwy i spotkania.

– Od dawna szukaliśmy możliwości stworzenia przestrzeni dedykowanej specjalnie Janowi Pawłowi II, wiedząc kim on był i jest dla nas – powiedział o. Czesław Brud, administrator Jasnej Góry. Dodał, że realizacja prac, ze względu na ich rozmaitość – od budowlanych, przez oświetleniowe, klimatyzacyjne itd., trwała kilka lat. – Mam nadzieję, że to wszystko co udało się w tą trudną przestrzeń wprowadzić, godne jest tego miejsca i Ojca Świętego Jana Pawła II – powiedział o. Administrator.

Czytaj także: Abp Stanisław Gądecki apeluje ws. Wszystkich Świętych. Chodzi o koronawirusa

Dziesiątki wotów i pamiątek paulini zgromadzili w muzeach: 600-lecia czy Bastionie św. Rocha. Te najcenniejsze: przestrzelony pas sutanny, złoty różaniec i serce umieszczone są obok Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Podążając szlakiem Jana Pawła II do częstochowskiego sanktuarium przybywają setki tysięcy pielgrzymów, nie tylko z Polski, ale także z różnych krajów świata. Właściwie nie ma zagranicznej grupy, która nie wspominałaby świętego papieża.

Kiedy poświęcenie kaplicy?

Poświęcenie nowej Kaplicy św. Jana Pawła II odbędzie się w niedzielę 24 października. Uroczystość poprzedzi Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00 pod przewodnictwem generała Zakonu Paulinów, o. Arnolda Chrapkowskiego. Będzie to uwieńczenie „dni papieskich” obchodzonych w październiku w związku z rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i jego liturgicznym wspomnieniem.

Episkopat.pl