Jerozolima: przedstawiciele religijni apelują o pokój w Ukrainie

2022-03-22 16:08 Justyna Bieniek
Jerozolima
Autor: David Shankbone/wikimedia commons

Zwierzchnicy religijni w Jerozolimie zaapelowali o pilne przerwanie działań wojennych i o pokój w Ukrainie. „Wstrzymajcie cierpienia i rozlew krwi” – wezwali przed rosyjskim soborem Świętej Trójcy na Starym Mieście. Zażądali od patriarchy moskiewskiego Cyryla by wspierał starania o dialog i pokój.

Spotkanie przed Rosyjską Misją Duchowną miało być przede wszystkim wyrazem solidarności z ludźmi w Ukrainie cierpiącymi z powodu wojny i jej skutków – powiedział mediom prowadzący to wydarzenie brytyjski rabin David Rosen, międzynarodowy dyrektor ds. międzyreligijnych w Amerykańskim Kongresie Żydowskim. Przypomniał, że zbliża się żydowskie święto Pessach, podczas którego Żydzi na całym świecie wspominają wyzwolenie spod ucisku i prześladowań. Wyraził nadzieję, że może uda się „zmiękczyć twarde serca współczesnych faraonów”, aby zakończyć konflikt, osiągnąć pokój i pojednanie.

Naczelny rabin miasta Kiriat w środkowym Izraelu i członek Naczelnej Rady Rabinicznej Ratzon Arusi odnieśli się do biblijnej obietnicy powszechnego pokoju dla wszystkich narodów. Z miasta pokoju – Jerozolimy, gdzie świątynia jest mieszkaniem pokoju, zwierzchnicy religijni wezwali Rosję „w imieniu setek milionów ludzi wierzących na całym świecie” do natychmiastowego zakończenia wojny z Ukrainą i do dialogu jako jedynej drogi. O solidarności z cierpiącymi mówił też łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa. Zaznaczył, że zadaniem „ludzi religii” nie jest występowanie przeciwko komukolwiek, ale wzywanie wszystkich przywódców religijnych, zwłaszcza w Ukrainie i w Rosji, do „znalezienia dla tej strasznej i nieuzasadnionej agresji rozwiązań innych niż wojna”.

Jakob Salame, przedstawiciel szejka Muwaffaqa Tarifa – najwyższego zwierzchnika Wspólnoty Druzyjskiej w Izraelu – określił wspólny apel przywódców religijnych jako „dzwonek alarmowy dla światowych przywódców”. "Wyjdźcie z obojętności, zatrzymajcie ten ciąg przemocy lepiej wcześniej niż później” – powiedział Salame do przywódców politycznych na świecie.

Na koniec zebrani przykleili na ścianie świątyni rosyjskiej List otwarty do patriarchy Cyryla, podpisany przez około 150 zwierzchników religijnych. Wyraża on zaniepokojenie wojną i wzywa głowę rosyjskiego prawosławia, aby wykorzystał swoje szczególne relacje z prezydentem Władimirem Putinem i przekonał go do podjęcia kroków w celu złagodzenia konfliktu. Według inicjatorów zgromadzenia, przedstawiciele Rosyjskiej Misji Duchownej w Jerozolimie odmówili spotkania z przedstawicielami religii.

Źródło:ekai