Jest edykt biskupa opolskiego. To w związku z procesem beatyfikacyjnym Franciszki Werner

2021-09-27 12:55
siostra
Autor: https://www.elzbietanki.waw.pl/zaloycielki / Wikipedia

Na 386. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, biskupi wyrazili pozytywną opinię co do jego rozpoczęcia. Chodzi o nyską elżbietankę, drugą przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety. W specjalnym edykcie bp Andrzej Czaja zwraca się do wszystkich, którzy mają jakiekolwiek dokumenty, zdjęcia i pamiątki by przekazywali je opolskiej kurii.

Z prośbą o przeprowadzenie procesu beatyfikacyjnego, zwróciła się do biskupa 27 lutego 2020 roku postulator s. M. Margarita Cebula CSSE. Dzień później hierarcha, zgodnie z wytycznymi prawa kanonizacyjnego, skierował prośbę o opinię w sprawie stosowności rozpoczęcia takiego procesu do Konferencji Episkopatu Polski. Ta była pozytywna.

Siostra Franciszka urodziła się 2 grudnia 1817 r. w Nysie. 27 września 1842 razem z Matyldą Merkert i jej siostrą Marią Luizą oraz Klarą Wolff zobowiązała się do bezpłatnej, zorganizowanej posługi osobom chorym i najbardziej potrzebującym. Tak powstało „Stowarzyszenie Szarych Sióstr pw. Serca Jezusowego dla pielęgnacji opuszczonych chorych”.

19 listopada 1850 wraz z Marią Luizą Merkert znów zajmowała się chorymi w Nysie, obierając za swoją patronkę św. Elżbietę Węgierską. 5 maja 1860 roku złożyła śluby zakonne we Wrocławiu.11 marca 1873 r. Franciszka Werner została – po śmierci matki Marii Luizy Merkert beatyfikowanej w 2007 roku - przełożoną generalną elżbietanek i była nią do śmierci. Założyła 11 placówek zakonnych. Za jej czasów zgromadzenie liczyło prawie 700 sióstr.

W okresie walki rządu pruskiego z Kościołem, podjęła zdecydowane i odważne działanie. Chodziło o zachowanie działalności zgromadzenia. Zgodnie z pruską ustawą- przez siedem lat nie mogło ono przyjmować nowych członkiń. Matka Franciszka otwarcie mówiła o trudnościach nękających zgromadzenie, a nawet zwróciła się z osobistą prośbą o pomoc do cesarza Wilhelma I, cesarzowej Augusty i do ministra kultury.

Zmarła w opinii świętości 14 grudnia 1885 r. w Nysie. W 1964 r. jej doczesne szczątki ekshumowano z Cmentarza Jerozolimskiego i przeniesiono do kościoła pw. św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie.

Źródło: ekai