Jest uchwała w związku z beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia. Dziś przyjął ją Senat

2021-09-10 12:03
Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Autor: Wikipedia, CC, Fot. Michał Józefaciuk, 2013

„Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża hołd wielkiemu mężowi stanu, jakim był kardynał Stefan Wyszyński, wielkiemu Polakowi, który swoim bogatym życiem i proroczym widzeniem wszedł do historii Polski” – napisali senatorowie.

W uchwale przypomniano życiorys kardynała Wyszyńskiego, czasy PRL gdy sprawował funkcję prymasa Polski. Objął ją w 1948 r. „Trwała ponura i tragiczna era stalinowska. Na porządku dziennym były prześladowania, przemoc, gwałty i niesprawiedliwości, którym Prymas jako sternik polskiego Kościoła, musiał stawić czoła” – czytamy w uchwale.

Senatorowie podkreślają, że był zwolennikiem zgody, ale nigdy ugody z rządem PRL. W 1953 roku, ówczesne władze odmówiły kardynałowi Wyszyńskiemu paszportu. Miał lecieć do Watykanu by odebrać godność kardynalską. Stało się inaczej- zamiast do Rzymu, na 3 lata trafił do więzienia.

„Szczęśliwie dożył Ksiądz Prymas owoców swej pracy nad wolnością: 2 lata przed śmiercią witał na polskiej ziemi Piotra naszych czasów, Papieża Polaka, a rok później radził rodzącemu się ruchowi «Solidarności», jak należy zagospodarować wolność zewnętrzną, polityczną i gospodarczą, aby poczuć się ludźmi wolnymi wewnętrznie” – czytamy w uchwale.

Senatorowie przywołują także słowa Jana Pawła II skierowane do kardynała Stefana Wyszyńskiego podczas spotkania z Polakami, dzień po inauguracji pontyfikatu, 23 października 1978 r.: „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, które związane są z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem”. Te słowa, jak głosi przyjęta uchwała, są niejako kluczem do zrozumienia zarówno osoby, jak i opatrznościowej roli Wielkiego Prymasa w powojennej historii Kościoła w Polsce.

Za przyjęciem uchwały głosowało 73 senatorów, 6 było przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu.

Źródło: ekai