Kanada: papież odwiedzi trzy miejsca

2022-04-20 16:59 Justyna Bieniek
Papież Franciszek
Autor: mat. prasowe

Podczas planowanej na koniec lipca wizyty w Kanadzie, Franciszek zatrzyma się w Edmonton, Quebec City i Iqaluit- podaje telewizja CBC News.

Ojciec Święty wstępnie ogłosił plany wizyty 1 kwietnia, podczas spotkania w Watykanie z przedstawicielami pierwotnych mieszkańców Kanady. Wyraził wtedy ubolewanie z powodu działań poszczególnych członków Kościoła rzymskokatolickiego w kanadyjskich szkołach rezydencjalnych.

CBS News powołując się na swoje źródła podaje, że plany papieskiej podróży były dyskutowane jeszcze przed spotkaniami w Watykanie. Przedstawiciele pierwotnych mieszkańców Kanady oczekują, że papież Franciszek wygłosi na kanadyjskiej ziemi przeprosiny za rolę Kościoła w prowadzeniu szkół rezydencjalnych. To byłoby spełnienie kluczowego postulatu Komisji Prawdy i Pojednania. Przewodnicząca Krajowej Rady Metysów, Cassidy Caron powiedziała, że watykańskie zespoły przygotowujące się do podróży już przeprowadziły rozpoznanie w Iqaluit, Quebec City i Edmonton. Zaznaczyła, że jej organizacja dyskutowała również o planowanej wizycie papieskiej w ramach komitetu utworzonego przez Kanadyjską Konferencję Biskupów Katolickich. Oczekuje się, że Stolica Apostolska wkrótce wyda oświadczenie w sprawie wizyty Ojca Świętego.

W Rzymie papież powiedział, że chciałby wziąć udział w dorocznej pielgrzymce do Lac Ste. Anne, która odbędzie się pod koniec lipca. Planowana jednodniowa podróż Franciszka do Iqaluit jest z kolei następstwem zaproszenia od przewodniczącego Inuit Tapiriit Kanatami (ITK) Natana Obeda. „Biorąc pod uwagę, że Kościół katolicki jest obecny w kanadyjskiej Arktyce od ponad 100 lat, uznaliśmy, że to bardzo ważne, aby papież zobaczył naszą ojczyznę" - powiedział Obed. Wyraził przekonanie, że pomoże mu to zrozumieć kontekst eskimoski w szerszym, rdzennym kontekście obecności Kościoła katolickiego, a także rolę, jaką odegrał on w prowadzeniu szkół rezydencjalnych.

„W Iqaluit rozpoczyna się poszukiwanie lokalizacji dla wizyty papieskiej” – donosi CBS News. Ostateczny głos w tej sprawie ma Stolica Apostolska, a źródła podają, że oficjalne ogłoszenie programu spodziewane jest w najbliższych tygodniach.

Źródło:ekai