Kard. Nycz pobłogosławi w niedzielę 160 lektorów

2022-11-17 17:14
Kard. Nycz
Autor: Archidiecezja Warszawska

Kurs lektorski organizowany przez archidiecezję warszawską zyskał przez pół wieku ponad pięć tysięcy absolwentów. Przez cały rok kandydaci na lektorów uczestniczą w specjalnych zajęciach, aby jak najlepiej przekazywać innym słowo Boże. Kard. Kazimierz Nycz włączy w niedzielę do ich grona 160 osób, które przygotowywały się do pełnienia tej posługi w czasie kursu lektorskiego.

Msza święta z udzieleniem posługi lektoratu odbędzie się o godz. 15:30 w kościele seminaryjnym w Warszawie. Uroczysta promocja lektorska zakończy 53. edycję kursu Archidiecezji Warszawskiej. Uczestniczą w nim głównie licealiści, ale co roku zgłaszają się również młodsi i starsi. To często osoby, które już posługują w swoich parafiach, ale potrzebują uporządkować wiedzę, dokształcić się.

W 2015 roku zdarzyła się rekordowa rozpiętość wieku między najmłodszym a najstarszym uczestnikiem, która wynosiła 66 lat. Najmłodszy miał 14, najstarszy 80 lat. W tym roku są to głównie licealiści i kilka osób starszych – mówi ks. prałat Wiesław Kądziela, duszpasterz lektorów.

Przez cały rok kandydaci na lektorów uczestniczą w zajęciach z fonetyki liturgiki i biblistyki, aby później jak najlepiej przekazywać innym słowo Boże. W czasie zajęć z fonetyki ćwiczą umiejętność poprawnego czytania i ze zrozumieniem, lekcji mszalnych. Wykłady z liturgiki służą lepszemu poznaniu liturgii, jej roli w Kościele – lektorzy zgłębiają strukturę mszy świętej i znaków liturgicznych. W ramach zajęć z biblistyki poznają postacie i wydarzenia biblijne, po to by lepiej rozumieć sens czytanego podczas mszy św. słowa Bożego. Na zakończenie kursu nowi lektorzy uczestniczą w rekolekcjach, a szczególnie ważnym dla nich wydarzeniem jest promocja lektorska, kiedy to biskup posyła ich do posługi w Kościele.

Kurs odbywa się w gmachu Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i jest w całości bezpłatny.

Źródło:ekai