Kard. Ryś: Maryja jest najpiękniejszym obrazem Kościoła

2023-08-15 12:33
Abp Grzegorz Ryś: rozwój tylko razem z najbiedniejszymi
Autor: Adam Kuźmicki Abp Grzegorz Ryś: rozwój tylko razem z najbiedniejszymi

"Maryja pokazuje uwielbienie Boga. Źródłem zaś uwielbienia Boga jest miłosierdzie. Maryja jest najpiękniejszym obrazem Kościoła" - powiedział we wtorek, podczas mszy św. w intencji Ojczyzny metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś.

Obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej i świąt Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęły się przed południem w Łodzi w archikatedrze mszą w intencji Ojczyzny. Metropolita łódzki powiedział w homilii, że 15 sierpnia przychodzimy do kościołów dla Matki Zbawiciela.

- Maryja jest najpiękniejszym obrazem Kościoła - powiedział kardynał. -Przychodzimy też jako wspólnota narodowa, przychodzimy z naszym wojskiem, które dziś ma swoje święto, przychodzimy wspominając naszą przeszłość między innymi Bitwę Warszawską - dodał.

Metropolita łódzki nawiązał do czytanego 15 sierpnia fragmentu Ewangelii, w którym Maria rozmawiając z św. Elżbietą "pokazuje swoje uwielbienie Boga". "Źródłem zaś uwielbienia Boga jest miłosierdzie. - Wielbimy Boga za jego dary, bo Bóg jest miłosierny. Czy jest możliwa wierność każdej wspólnoty, od domowej, poprzez tę w zakładach pracy, wspólnotę związków zawodowych, wspólnotę państwa, bez miłosierdzia? - pytał kard. Ryś. - Nie, bo wówczas, gdyby tak było, siedzielibyśmy dziś tutaj razem, ale obok siebie - stwierdził.

Metropolita mówił też podczas świątecznej homilii o znaczeniu "małości" i szczególnej trosce o najsłabszych wiernych, ubogich, chorych, odrzuconych.

- Tu nie chodzi o to, że Bóg wybiera najuboższych, głodnych i w ten sposób odrzuca tych, którzy mają coś do zjedzenia, którzy mają władzę. Nie, Pan Bóg nie jest rewolucjonistą socjalnym. Pan Bóg wybiera +najmniejszych+, bo dopiero wówczas, kiedy to robi jest możliwe dobro wspólne - powiedział kardynał Ryś

Źródło: niedziela.pl