Kazachstan: abp Peta apeluje o pokój

2022-01-13 17:13 Justyna Bieniek
Kazachstan
Autor: pixbay

Metropolita archidiecezji Maryi Najświętszej Panny w Astanie, abp Tomasz Peta zaapelował o pokojowe rozwiązanie kryzysu w Kazachstanie.

W poniedziałek, 10 stycznia, w dniu żałoby narodowej hierarcha wygłosił orędzie w telewizji państwowej. Jak donosi papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w wyniku gwałtownych starć zginęło około 2 tys. osób, a około 10 tys. zostało aresztowanych.

Abp Peta poprosił o odprawianie Mszy św. w intencji ofiar zamieszek ostatnich dni. Sam przewodniczył dziś Eucharystii w katedrze Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Metropolita Astany wezwał też swoich współobywateli do uczynienia wszystkiego, co możliwe, aby pokojowo rozwiązać obecny kryzys. Przypomniał wezwanie papieża Franciszka do dialogu, sprawiedliwości i dobra wspólnego podczas niedzielnej modlitwy „Anioł Pański”.

„Idąc za apelem papieża, my również chcemy prosić o pokój za wstawiennictwem patronki naszego kraju, Królowej Pokoju z Oziornioje” - dodał hierarcha. Źródła, z którymi kontaktowała się Pomoc Kościołowi w Potrzebie, donoszą, że w Nur-Sułtanie, dawnej Astanie, jest teraz dość spokojnie, podczas gdy w Ałmaty, na południu kraju, gdzie starcia były poważniejsze, nadal występują trudności w komunikacji przez Internet i urządzenia mobilne.

Źródło:ekai