Kielce: dochód ze świątecznych ozdób na ukraińskie przedszkolaki

2022-12-15 16:14 Justyna Bieniek
Świąteczne ozdoby z recyklingu
Autor: GettyImages Świąteczne ozdoby z recyklingu

Uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach zrobili ozdoby świąteczne, które będzie można kupić na bożonarodzeniowym kiermaszu 18 grudnia. Organizuje go Muzeum Wsi Kieleckiej. Dochod ze sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie polskich przedszkolaków ze Lwowa.

Kolejny, od czasu wybuchu wojny na Ukrainie, transport do Lwowa organizuje Marian Orliński, wiceprezes kieleckiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Pomoc trafi przede wszystkim do dzieci z przedszkola nr 48 we Lwowie, gdzie przebywa ok. stu polskich przedszkolaków, w wieku od 3,5 do 6,5 lat. W placówce działa grupa „Mikrusy”, która jest pierwszą polską grupą przedszkolną w mieście. O jej istnieniu przesądziło wiele lat starań rodziców oraz Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.

Kiermasz ozdób świątecznych odbędzie się 18 grudnia w Dworku Laszczyków w Kielcach w godz. od 11.00 do 15.00. Połączony jest ze wspólnym kolędowaniem, warsztatem wykonywania świątecznych ozdób oraz otwarciem wystawy ponad stu szopek z różnych stron świata. Wśród nich będą m.in. okazałe szopki krakowskie. O ich tradycji opowiedzą zwiedzającym muzealnicy z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Źródło:ekai