Kieleccy harcerze gotowi na przekazanie Światła Pokoju

2021-12-07 17:39
Betlejemskie Światło Pokoju
Autor: fot. Pixabay, CC0

12 grudnia w niedzielę Betlejemskie Światło Pokoju dotrze do Kielc i zostanie uroczyście przekazane przez harcerzy na ręce biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego po mszy św., która rozpocznie się o godz. 18.30 w kościele Akademickim św. Jana Pawła II.

Serdecznie zapraszamy szanownych harcerzy, a także mieszkańców miasta do udziału w tym wydarzeniu oraz do wzięcia udziału osobiście w sztafecie niesienia innym światła z Betlejem – zachęca ks. dr Paweł Samiczak, kapelan Kieleckiej Chorągwi ZHP.

Hasło Betlejemskiego Światła Pokoju 2021 to: „Światło Nadziei”. Nie przez przypadek, bo „Światło z Betlejem nową światu da nadzieję…” - te słowa śpiewane każdego roku przy przekazywaniu Światła we współczesnym świecie, są chyba bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Dziś potrzeba nieść nadzieję, do ludzi, do miejsc w których czują się opuszczeni, wyizolowani – można przeczytać na www.zhp.pl.

Historia Betlejemskiego Światła Pokoju zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, gdzie narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się płomień, niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty.

Inicjatywa przekazywania Światła Pokoju narodziła się w Austrii w 1986 r., jako jedno z bożonarodzeniowych dzieł charytatywnych na rzecz niepełnosprawnych dzieci oraz osób potrzebujących.

W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę.

Polscy harcerze w betlejemskiej sztafecie uczestniczą od 1991 roku. Przekazanie ognia odbywa się naprzemiennie: raz na Słowacji, raz w Polsce. Światło jest symbolem pokoju, braterstwa, miłości. 12 grudnia Światło dotrze także m.in. do Gdańska, Warszawy i na Śląsk. Każdy będzie mógł odebrać Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy, aby zagościło w jego domu. 

Źródło: KAI