Kielecka pomoc dla jedynego w Rwandzie hospicjum

2022-02-09 8:17
Kigala
Autor: SteveRwanda/ wikipedia commons, Creative Commons

Hospicjum, które założyły i prowadzą polskie misjonarki otrzyma wsparcie dzięki kieleckiej akcji "Serce dla Hospicjum". Caritas przeznaczy na ten cel równowartość 10% wysokości datków zebranych w ramach akcji.

Chodzi o hospicjum w Kabudze, miejscowości odległej o 15 km od stolicy kraju - Kigali. Właśnie tam polskie misjonarki, Siostry od Aniołów, założyły w 2013 roku pierwsze, i jak dotąd jedyne w kraju, hospicjum imienia św. Jana Pawła II. Siostry pomagają tam najciężej chorym, kierowane miłością bliźniego oraz ideą, która przyświeca działalności hospicyjnej Caritas w Polsce: ograniczyć ból, zapewnić wsparcie psychologiczne i opiekę duszpasterską, towarzyszyć w bólu i - zazwyczaj - w ostatniej drodze.

Ale potrzeby placówki są ogromne, tym bardziej, że ośrodek świadczy także pomoc ambulatoryjną okolicznym mieszkańcom. Taką funkcję ma spełniać również sala rehabilitacyjna, którą zbudowano w 2021 roku. Nie ma jednak sprzętu do ćwiczeń, który pozwoliłby rehabilitantom skuteczniej pomagać pacjentom hospicjum i innym chorym.

Jak można przeczytać na stronie internetowej hospicjum, w Rwandzie, gdzie opieka paliatywna dopiero powstaje, chory przebywa najczęściej w domu, w którym "nie ma wody, światła, nawet łóżka, a zwłaszcza odpowiedniego żywienia. Umiera w wielkich cierpieniach, pozbawiony leków przeciwbólowych, często opuszczony przez bliskich, dla których stał się zbyt dużym ciężarem".

Hospicjum w Kabudze może przyjąć 20 chorych. Są to głównie osoby z nowotworem, ale zdarzają się także chorzy na AIDS, niewydolność serca i zanik mięśni. W hospicjum pracuje odpowiednio przeszkolony personel, pomagają parafialni wolontariusze.

I właśnie z myślą o tym odległym hospicjum oraz o Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty, organizowana jest akcja "Serce dla Hospicjum".Sympatycy i wolontariusze kieleckiej placówki pieką pierniki i robią breloczki w kształcie serc, które rozprowadzają w szkołach, parafiach i w swoim otoczeniu jako cegiełki na potrzeby kieleckiego hospicjum. 10% kwoty zebranej podczas akcji trafi do Rwandy.

Projekt jest organizowany z okazji Dnia Chorego (11 lutego) i Dnia Św. Walentego (14 lutego). Zebrane fundusze należy przekazać do Diecezjalnego Centrum Wolontariatu.

Źródło:ekai