Kierunek- Słowacja. Za niecałe dwa tygodnie papież udaje się z kolejną zagraniczną pielgrzymką

2021-09-03 11:12 Justyna Bieniek
Papież pozdrowił polskich pielgrzymów. Co powiedział?
Autor: episkopat.pl Papież pozdrowił polskich pielgrzymów. Co powiedział?

12 września Franciszek złoży wizytę na Słowacji. Hasłem jego 34 podróży apostolskiej są słowa: "Z Maryją i Józefem w drodze do Jezusa”.

Papież zacznie od stolicy Węgier. W Budapeszcie Ojciec Święty spędzi siedem godzin. Na głównym placu weźmie udział we mszy wieńczącej Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Wcześniej spotka się z prezydentem i premierem oraz biskupami tego kraju. Weźmie też udział w spotkaniu z Radą Ekumeniczną Kościołów i przedstawicielami wspólnoty żydowskiej na Węgrzech.

Jeszcze tego samego dnia Franciszek uda się na Słowację. Po przylocie papież pojawi się na spotkaniach- ekumenicznym i z jezuitami w Bratysławie.Drugiego dnia wizyty spotka się z prezydentem. W miejscowej katedrze będzie rozmawiał z biskupami, kapłanami, seminarzystami oraz zakonnikami i zakonnicami. W programie przewidziano także odwiedziny w Centrum Betlejem oraz spotkanie ze wspólnotą żydowską. W nuncjaturze papież przyjmie przewodniczącego parlamentu oraz premiera Słowacji.

14 września Ojciec Święty odwiedzi Preszów, stolicę metropolii greckokatolickiej, gdzie będzie przewodniczył Boskiej Liturgii Bizantyńskiej. Potem pojedzie do Koszyc na spotkanie z młodzieżą.W ostatnim dniu pobytu- weźmie udział w narodowej pielgrzymce Słowaków do maryjnego sanktuarium w Szasztinie, tam odprawi Mszę. 15 września papież odleci do Rzymu.

Będzie to czwarta wizyta na Słowacji, następcy św. Piotra. Jako pierwszy odwiedził ją w 1990 roku Jan Paweł II. To było tuż po upadku żelaznej kurtyny, kiedy Słowacja była jeszcze częścią nowo powstałej Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej. Kolejne dwie wizyty papieża Polaka przypadły na 1995 i 2003 rok. Większość mieszkańców 5,5 milionowej Słowacji, ok. 72 procent, należy do Kościoła rzymskokatolickiego.

Franciszek przybywa na Słowację na zaproszenie prezydent Zuzany Čaputovej i Konferencji Biskupów Słowacji. W liście pasterskim duchowni apelują: „Słowacja potrzebuje umocnienia i pogłębienia w wierze, nie bądźmy powierzchowni, wykorzystajmy najbliższe miesiące na pogłębienie naszych serc i myśli". Przypominają, że od ponad roku słowackie społeczeństwo jest naznaczone pandemią i lękiem. Dlatego wydarzenie jakim będzie wizyta papieża- może stać się dla niego prawdziwym pokrzepieniem.

„Niech Ojciec Święty pomoże nam nie tylko odłożyć na bok, ale także zakończyć wszelkie bezsensowne spory; niech da nam siłę do przezwyciężenia naszych lęków; niech zjednoczy całe nasze społeczeństwo” – apelują słowaccy biskupi.

Władze państwowe i tamtejszy Episkopat zdecydowały, że w spotkaniach z papieżem Franciszkiem wezmą udział tylko osoby zaszczepione.

Źródło: ekai