Kijów: przedstawiciel niemieckiego episkopatu z wizytą w ukraińskiej stolicy
Do Kijowa z wizytą solidarności przyjechał bp Bertram Meier. W episkopacie katolickim swojego kraju, bp Augsburga stoi na czele komisji ds. Kościoła powszechnego.
„Przyjechałem tu, aby zwłaszcza w tych miesiącach wojny i cierpienia dać dowód bliskości niemieckich biskupów i wiernych z chrześcijanami i wszystkimi ludźmi w Ukrainie”, powiedział bp Meier. Podkreślił, że rosyjska inwazja stanowi „rażące naruszenie prawa międzynarodowego”, które zagraża egzystencji narodu ukraińskiego. „Dobrze rozumiem, że Ukraińcy odpowiadają na ten atak zdecydowanym oporem. Europa i cały świat muszą stanąć po ich stronie”, stwierdził biskup niemieckiego Augsburga.
W Kijowie bp Meier spotka się ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, arcybiskupem większym Światosławem Szewczukiem. Będą rozmawiać o sytuacji Kościoła w Ukrainie oraz sytuacji politycznej i militarnej- informuje w swoim komunikacie biuro prasowe episkopatu Niemiec w Bonn. Poza tym, omówione zostaną działania pomocowe dla osób dotkniętych wojną, które są wspierane przez niemiecki Kościół. Tematem wymiany będzie także opieka duszpasterska nad ukraińskimi uchodźcami w Niemczech.
Hierarcha odwiedzi też Buczę oraz Irpień – miasta, które w opinii międzynarodowej stały się symbolem brutalności, z jaką armia rosyjska prowadzi wywołaną przez siebie wojnę. „Tutaj masowo mordowano ludność cywilną, popełniano niepokojące zbrodnie wojenne. Droga przyszłego pojednania, na które chrześcijanie mają nadzieję, nie może prowadzić obok tych miejsc”, uważa hierarcha. Niemiecki biskup spotka się z nuncjuszem apostolskim, abp Visvaldasem Kulbokasem oraz z przedstawicielami Kościołów prawosławnych w Ukrainie. „Nawet jeśli w przeszłości dochodziło do pewnych napięć, to dziś bardziej niż kiedykolwiek Kościoły w Ukrainie, katolicki i prawosławny, stoją razem, aby w obliczu cierpienia i śmierci być świadkami Bożej woli pokoju dla ludzi”, podkreślił bp Meier.
We Lwowie delegacja niemieckiego episkopatu spotka się z przewodniczącym Konferencji Biskupów Ukrainy, abp Mieczysławem Mokrzyckim oraz odwiedzi miejsca, w których Kościół pomaga uchodźcom. Będzie to m.in. klasztor benedyktynek i jedna z parafii. Akcentem budzącym nadzieję ma być wizyta bp Meiera i towarzyszących mu osób na Majdanie. Od czasu wielkich demonstracji na przełomie 2013 i 2014 r. plac w centrum Kijowa jest symbolem woli narodu ukraińskiego, by wejść na drogę wolności, państwa prawa i demokracji.
Źródło:ekai