Konferencja Kościołów Europejskich potępiła rosyjską agresję przeciw Ukrainie

2022-05-26 14:03
Ukraina. Kolejne dni wojny
Autor: AP Ukraina. Kolejne dni wojny

Wojna w Ukrainie była głównym tematem pierwszego po pandemii posiedzenia publicznego Rady Zarządzającej Konferencji Kościołów Europejskich, które odbyło się w dniach 19-21 maja w Brukseli.

Uczestnicy obrad potępili rosyjską agresję przeciw Ukrainie oraz zaapelowali o natychmiastowe wstrzymanie ognia i dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu na gruncie prawa międzynarodowego. Wezwali też do poszanowania istniejących granic, samookreślenia się ludzi, szacunku dla prawdy, jak również do priorytetu dialogu nad przemocą. Omówili sprawę uchodźców, podkreślając jak ważne jest niesienie im pomocy. Za ważne zagadnienie uznano potrzebę pojednania, mając na uwadze te wyzwania, w obliczu których znalazł się świat z powodu wojny, np. inflację, kryzys energetyczny itp.

We wspólnym oświadczeniu członkowie Rady Zarządzającej podkreślili, że „religia nie może być wykorzystywana jako środek usprawiedliwienia wojny”. „Wszystkie religie i my, chrześcijanie, są zgodne w potępieniu agresji rosyjskiej, zbrodni popełnianych przeciw narodowi Ukrainy i bluźnierstw, będących nadużyciem religii” – głosi dokument Rady. KKE podkreśliła ważność globalnej solidarności chrześcijańskiej. „Dla Kościołów w Europie i na całym świecie nadszedł czas utworzenia silnego sojuszu solidarności. Jest to czas zgromadzenia się w modlitwie za ludzi, mających władzę podejmowania decyzji, aby nastąpił pokój” – powiedział sekretarz generalny organizacji duński teolog dr Jørgen Skov Sørensen.

Przewodniczący Rady, teolog i pastor Christian Krieger już wcześniej wezwał patriarchę moskiewskiego Cyryla do wyraźnego wystąpienia przeciw rosyjskiej agresji w Ukrainę. „Smuci mnie Wasze strachliwe milczenie w sprawie niesprowokowanej wojny, którą Wasz kraj ogłosił przeciw innemu krajowi, w którym mieszkają miliony chrześcijan, w tym także prawosławni, należący do Waszej owczarni” – napisał przewodniczący KKE.

Konferencja Kościołów Europejskich powstała w 1959 i skupia 114 Kościołów protestanckich, anglikańskich, prawosławnych i starokatolickich z naszego kontynentu (w tym 7 z Polski).

Źródło:ekai