Kraków: „Ciacho za ciacho” dla potrzebujących dzieci z Ukrainy

2022-03-14 14:59
Ciacho za ciacho
Autor: Duszpasterstwo Akademickie Beczka

Wielkopostna edycja charytatywnej inicjatywy „Ciacho za ciacho”, przeznaczona będzie na wsparcie dominikańskiego Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie w Ukrainie. Całodniowy kiermasz ciast i książek na krużgankach dominikańskiego klasztoru w Krakowie odbędzie się 3 kwietnia.

Dominikański dom w Fastowie, który działa od 2005 roku, jest miejscem pomocy dla najbardziej potrzebujących i najsłabszych - dzieci, samotnych matek, osób z niepełnosprawnością. W czasie wojny znajdują tam schronienie uciekinierzy z terenów ogarniętych działaniami zbrojnymi. Tegoroczne „Ciacho za ciacho”, organizuje grupa charytatywna Szpunt działająca w ramach Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka”. Jej hasło to słowa „Pokój dla dzieci”.

Dom w Fastowie można wspomóc poprzez zakup ciast czy książek. Od poniedziałku książki można przynosić do klasztornej furty przy ul. Stolarskiej 12. Wydarzeniu towarzyszą licytacje dzieł sztuki chrześcijańskiej, koncerty i występy teatralne. Na miejscu zaplanowano zabawy i pokazy naukowe. Będzie można wziąć udział w panelu dyskusyjnym, napić się ciepłej kawy czy herbaty. Aby pomóc, wystarczy przynieść na kiermasz ciasto lub książki albo po prostu włączyć się w organizację całego wydarzenia.

W 2019 roku, gdy odbyła się ostatnia przed pandemią edycja akcji, studenci zebrali ponad 113 tys. złotych. Kiermasz charytatywnej grupy Szpunt organizowany jest w Krakowie dwa razy w roku - przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Dzięki dotychczasowym akcjom udało się m.in. zbudować studnię w Sudanie, zakupić rentgen dla szpitala w Ugandzie czy wesprzeć Stowarzyszenie „PO-MOC” s. Anny Bałchan w Katowicach. Wsparto również ośrodek dla trędowatych w Indiach, Dom Pomocy Społecznej w Broniszewicach, Fundację „Hipoterapia”, Dom Wspólnoty L'Arche w Śledziejowicach, Centrum Pomocy im. św. Ojca Pio czy Wspólnotę „Chleb Życia”.

Akcja „Ciacho za ciacho”, po raz pierwszy wystartowała w 2003 roku.

Źródło:ekai