Krakowscy paulini świętują 550-lecie obecności na Skałce

2022-06-21 15:50
Klasztor na Skałce Skałka Paulini
Autor: Zygmunt Put/Wikimedia Commons

Mszą świętą, wystawą plenerową i koncertem paulini uczczą 550-lecie nieprzerwanej obecności na Skałce. To najbliższe wydarzenia roku jubileuszowego, który potrwa do 30 września.

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się 22 czerwca, w rocznicę erygowania klasztoru paulinów na Skałce przez biskupa krakowskiego Jana Rzeszowskiego. Mszę św. w bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika odprawi abp Marek Jędraszewski. Tego dnia odbędzie się również otwarcie plenerowej wystawy „Na właściwym miejscu. 550 lat obecności paulinów Na Skałce”. Dwa dni później paulini zapraszają na koncert „Te Deum laudamus” w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Opery Krakowskiej. Odbędzie się on o 20.00 na dziedzińcu bazyliki. Wstęp wolny.

Paulinów do Krakowa sprowadził Jan Długosz szukający zakonu, dzięki któremu Skałka - wówczas podupadła - zostałaby podźwignięta, a kult św. Stanisława wskrzeszony. W okresie panowania pierwszych Piastów na Skałce była kamienna chrześcijańska rotunda przekształcona ze świątyni pogańskiej. To właśnie w niej, jak podaje legenda, zginął w 1079 r. bp Stanisław w czasie sprawowania mszy św.

Biskup Długosz na tyle nas uposażył, że mogliśmy to miejsce utrzymać i rozwinąć. W akcie fundacyjnym obdarował nas potrzebnymi środkami w postaci nieruchomości i wiosek w okolicach, kolejni królowie Polski także nas wspierali, dzięki czemu Skałka mogła rozkwitnąć – opowiada o. Mariusz Tabulski, przeor klasztoru skałecznego. Obecne barokowe zabudowania pochodzą z XVII w., kiedy to paulini zmuszeni byli rozebrać kościół gotycki i wznieść nową świątynię.

Pierwszym gospodarzem tego miejsca jest św. Michał Archanioł, patron pierwszego kościoła, co wskazuje na przedchrześcijańską historię Skałki, była bowiem taka tradycja, że świątynie popogańskie dedykowano temu obrońcy Kościoła. Drugi tytuł wiąże się z miejscem męczeństwa św. Stanisława.

Skałka mieści się praktycznie w centrum miasta, choć jest od niego oddzielona, i przez wielu mieszkańców Krakowa odbierana jako „pustynia w środku miasta”. – Nasze duszpasterstwa są jak pustynne oazy, które są dziś konieczne w sensie duchowym i naturalnym. Teren Skałki jest dla wielu miejscem zarówno odpoczynku, jak i kontemplacji – uważa o. Tabulski.

Źródło: KAI