„Kredkobranie”: zebrane pomoce szkolne warte ponad milion

2023-11-21 13:16
Kredkobranie
Autor: kredkobranie.pl

Wyjątkowym sukcesem zakończyła się 6. edycja ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Kredkobranie”, którą prowadziła krakowska Fundacja Ignatianum. Zebrano pomoce szkolne warte ponad milion złotych.

Celem „Kredkobrania” jest pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na Kresach. Zebrane dary trafią na Litwę i Ukrainę - do polskich szkół oraz placówek edukacyjnych, w których uczą się polskie dzieci i młodzież. Tegorocznej odsłonie akcji towarzyszyło hasło „Zamieńmy marzenia na pejzaże”.

- Nawet prostym gestem solidarności możemy zmienić komuś perspektywę patrzenia, a co najważniejsze spełnić czasami najprostsze marzenia. To bardzo ważne, by ci młodzi ludzie wiedzieli, że rodacy z Polski o nich pamiętają, bo to przecież oni będą w przyszłości ambasadorami polskości i opiekunami polskich miejsc pamięci na Litwie i Ukrainie - tłumaczy Tomasz Konturek, pomysłodawca i koordynator „Kredkobrania”.

W tegoroczną odsłonę włączyło się ponad 500 szkół, przedszkoli i różnych instytucji z całej Polski. Zebrano ponad 110 tys. sztuk różnego rodzaju nowych przyborów szkolnych i materiałów plastycznych, takich jak kredki, farby, zeszyty, bloki, piórniki, przybory piśmiennicze i plastyczne.

- Wartość zebranych darów szacujemy na ponad milion złotych. Cieszymy się, że akcja spotkała się z tak wielkim odzewem społecznym, bo dzięki temu jak najwięcej dzieci i młodzieży otrzyma wsparcie w zdobywaniu edukacji. Nowe rzeczy na pewno dodadzą im większej chęci do nauki i wywołają uśmiech na ich twarzach - ocenia Konturek.

Niedługo zebrane przybory szkolne zostaną zawiezione na Litwę, głównie na Wileńszczyznę, a w grudniu trafią także na Ukrainę. Nadal można wpłacać pieniądze na konto fundacji o nr. 58 1750 0012 0000 0000 3880 7595 z dopiskiem „Kredkobranie” lub poprzez portal zrzutka.pl. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na zakup książek i lektur szkolnych oraz transport darów na Kresy.

Źródło:ekai