Kryzys powołań – w tym roku formację rozpoczęło 356 kandydatów

2021-10-13 11:14
ksiadz koloratka duchowny
Autor: ARCHIWUM

Liczba kandydatów na kapłanów systematycznie spada już od kilkunastu lat. W zeszłym roku było ich ponad 440, w tym już tylko 356. To oznacza spadek o 20 procent.

Pierwszy rok studiów lub etap propedeutyczny (który prowadzi tylko część seminariów) rozpoczyna 242 kleryków, a w zakonach formację rozpoczyna 114 kandydatów. To łącznie 356 kandydatów, podczas gdy w ubiegłym roku było ich 441 - wynika z danych Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.

Najwięcej nowych powołań odnotowały w tym roku akademickim Wyższe Seminaria Duchowne w Tarnowie i Poznaniu – równo po 14. Tyle samo kleryków na pierwszym roku jest w Opolu, ale trzeba zaznaczyć, że są to kandydaci dla dwóch diecezji: opolskiej i gliwickiej.

Na kolejnym miejscu plasuje się seminarium duchowne w Rzeszowie – 12 kandydatów, w Łodzi – 11. Po 10 kandydatów zgłosiło się do seminariów: w Gdańsku, Lublinie, w Warszawie i Warszawie-Pradze (do każdego z tych dwóch stołecznych seminariów zgłosiło się po 10 osób).

Najmniej nowych powołań (po jednym lub dwóch kandydatach) odnotowano w Ełku, Siedlcach, Toruniu, Włocławku i Zamościu-Lubaczowie. Do czterech Wyższych Seminariów Duchownych w Bydgoszczy, Drohiczynie, Elblągu i Łowiczu nie zgłosił się nikt.

Czytaj także: Wierni z diecezji ełckiej zaczynają całoroczną modlitwę o powołania

Największą popularnością wśród kandydatów do zakonu cieszą się franciszkanie. Do czterech Wyższych Seminariów Zakonnych zgłosiło się 18 kandydatów. Na drugim miejscu znaleźli się dominikanie – 14 kandydatów. Na trzecim franciszkanie konwentualni – 10 kandydatów w dwóch seminariach: w Krakowie – 4 i w Łodzi – 6.

Kolejne miejsce zajmują: jezuici (z siedzibą seminarium w Warszawie, po połączeniu WSD krakowskiego z warszawskim) – 8 kandydatów, pallotyni – również 8, a salwatorianie – 7. Do Wyższych Seminariów Duchownych karmelitów bosych w Krakowie, misjonarzy św. Wincentego a Paulo, paulinów zgłosiło się po 6 kandydatów. Do 19 seminariów zakonnych nie zgłosił się nikt.

Od kilkunastu lat liczba powołań kapłańskich w Polsce systematycznie spada. Np. w 2012 r. na I rok do seminariów diecezjalnych i zakonnych zgłosiło się 828 kandydatów. Z kolei w 2019 r. formację do kapłaństwa rozpoczęło już tylko 498 kandydatów, a w ubiegłym 2020 r.- 441.

Źródło: KAI