Krzyże i skrzypce z rozbitych łodzi imigrantów

2022-02-21 9:20 Justyna Bieniek
Lampedusa
Autor: Sara Prestianni/wikimedia commons

Drewno z dziesięciu łodzi migrantów, które rozbiły się w drodze na Lampedusę, trafiło do włoskiej Fundacji Dom Ducha i Sztuki. Zostaną z nich wykonane instrumenty muzyczne i krzyże. Staną się symbolami dramatu migracji. Te łodzie miały zostać zniszczone. Ale chcieliśmy uczynić z nich narzędzie kulturowego przekazu – wyjaśnił prezes Fundacji Arnoldo Mosca Mondadori.

Z jej przedstawicielami spotkał się niedawno papież Franciszek. Dziękuję wam wszystkim, ponieważ jesteście ziarnem nadziei. Dzięki wsparciu Fundacji Dom Ducha i Sztuki wysyłacie światu sygnały przeciwstawiające się kulturze odrzucenia, która niestety jest obecnie szeroko rozpowszechniona. Staracie się budować z «odrzuconych kamieni» dom, w którym panuje klimat przyjaźni społecznej i braterstwa – mówił wtedy Ojciec Święty. Od kilku lat na Lampedusę zmierzają łodzie wypełnione migrantami. Rozgrywający się w ich życiu dramat często ma tragiczne zakończenie. Morze Śródziemne – jak powiedział Franciszek w grudniu ubiegłego roku na wyspie Lesbos – jest „cmentarzyskiem bez nagrobków”.

Rozbite łodzie, które służyły ludziom za transport, są na ogół rekwirowane, a następnie utylizowane. Za sprawą Fundacji, część z nich będzie teraz służyć jako symbol dramatu migrantów. Ta pomaga osobom z marginesu, uchodźcom, więźniom, samotnym matkom z dziećmi i osobom niepełnosprawnym. Są angażowani w projekty artystyczne, które pozwalają im na reintegrację ze społeczeństwem i powrót do normalnego życia.

Jednym z projektów są „Skrzypce Morza”. W jego ramach, odbywający karę w mediolańskim więzieniu Opera, są zatrudniani w warsztacie lutniczym. Z przekazanego drewna, pochodzącego z dziesięciu łodzi, wykonają pod okiem mistrza instrumenty muzyczne i krucyfiksy. Będą przypominały ludziom, zwłaszcza młodym, o tragedii dziejącej się na naszych oczach.

Przekazaniu darowizny patronował Luciano Lamorgese, włoski minister spraw wewnętrznych. Było to możliwe również dzięki współpracy kilku instytucji, m.in. Agencji Lampedusa i prefektury prowincji Agrigento.

Źródło:Vatican News