Legnica: festiwal muzyki chrześcijańskiej GiG Festival zawita do Polski

2022-06-21 14:26
GiG Festival Legnica
Autor: Diecezja Legnicka

Organizowany od kilku lat w Niemczech katolicki festiwal muzyki chrześcijańskiej GiG Festival, po raz pierwszy zostanie zorganizowany w Polsce. 17 lipca, na zaproszenie biskupa legnickiego przylecą do nas muzycy ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Austrii, Irlandii i Polski.

GiG Festival pragnie przekazać radość, piękno wiary i Kościoła, zwłaszcza młodym ludziom, a także rodzinom - zapowiadają organizatorzy. To festiwal muzyczny, który od 2016 r. koncertuje w całych Niemczech. Jednak w tym roku zawita po raz pierwszy także do Polski, a miejscem jego organizacji stanie się Legnica. Do festiwalu dołączają katoliccy artyści i ewangelizatorzy z całego świata. W Legnicy pojawią się muzycy z Polski, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Austrii i Irlandii. Dorastałem jako katolik, ale nie praktykowałem swojej wiary. Teraz jestem wszędzie tam, gdzie chce mnie Bóg. Jeśli wzywa mnie do Niemiec, to tam będę. To dla mnie zaszczyt, że mogę tutaj być - mówił podczas ostatniej niemieckiej edycji Joe Melendrez, hispanoamerykański raper tworzący muzykę o przesłaniu ewangelizacyjnym. Tego lata będzie też w Legnicy.

GiG-Festival początkowo nosił nazwę Alojs-Festival i odbył się po raz pierwszy w 2014 r. w Radiborze koło Budziszyna. Wtedy chodziło o uhonorowanie nowo beatyfikowanego Alojsa Andritzky'ego, który pochodził z tego miasteczka. Był duszpasterzem młodzieży w Dreźnie w czasie reżimu nazistowskiego. Po prawie rocznym pełnieniu posługi księdza, został aresztowany i przewieziony do obozu koncentracyjnego Dachau pod Monachium, gdzie zginął w 1943 r. Ten pierwszy Alojs-Festival chciał uhonorować tego, który w tym samym roku skończyłby 100 lat. Po tym wydarzeniu, w którym wzięły udział zespoły muzyczne z Anglii, Irlandii, Holandii, Austrii i Niemiec, ludzie mówili, że tego rodzaju katolicki festiwal muzyki musi być kontynuowany, ponieważ przynosi im wiele nadziei.

Zmieniliśmy nazwę na „GiG”, co z angielskiego oznacza występ na żywo, ale to także skrót od „Bóg jest dobry” (God is Good). Myślę, że nazwa jest idealna dla naszych czasów, gdy wielu wątpi w dobroć Boga - opowiada w rozmowie z KAI o. Paulus-Maria Tautz CFR, niemiecki Franciszkanin Odnowy, który przez wiele lat posługiwał wśród najuboższych mieszkańców Nowego Jorku i zapoznał się z chrześcijańskim hip-hopem jako metodą ewangelizowania młodzieży.

Organizatorzy zapraszają w niedzielę 17 lipca od godz. 16.00 na Osiedle Kopernika w Legnicy (plac przy kościele Matki Bożej Królowej Polski). Właśnie tam będzie można usłyszeć muzykę na światowym poziomie, posłuchać historii wielu osób z całego świata i dzięki temu zrozumieć, że Bóg jest dobry. Wstęp na festiwal jest zawsze wolny, aby podkreślić dobroć Boga i fundamentalną dobrowolność.

Źródło:ekai

Źródło:ekai