Litwa: przybory szkolne dotarły do polskich dzieci

2021-12-10 15:21
Kredkobranie
Autor: ekai

Materiały szkolne zebrane podczas charytatywnej inicjatywy „Kredkobranie”, organizowanej przez krakowską Fundację Ignatianum i Stowarzyszenie "Korzenie", dotarły już do polskich dzieci mieszkających na Litwie. Pomoc trafiła do ponad 20 placówek oświatowych.

W tym roku akcja była rekordowa. - Zebraliśmy ponad 145 tys. przyborów szkolnych i materiałów plastycznych, wartych około 900 tys. zł. Bardzo nas cieszy tak duży odzew i ochocze niesienie pomocy dzieciom i młodzieży, które kiedyś będą ambasadorami polskości na Kresach - mówi Tomasz Konturek, prezes Zarządu Fundacji Ignatianum i koordynator akcji. Liczba darczyńców, którzy wzięli w niej udział- podwoiła się. Przybory segregowało 30 wolontariuszy, a 12 z nich przyjechało na Litwę i pomagało na miejscu przekazywać dary bezpośrednim adresatom.

Wolontariusze dotarli na Litwę 5 busami. Przybory szkolne do miejsc docelowych w rejonie solecznickim, wileńskim i święciańskim oraz Wilnie rozwozili przez 5 dni. Obdarowywani wyrażali swoją wdzięczność rodakom w serdecznych słowach. - Nie da się ukryć, że kilkanaście godzin za kierownicą to duże obciążenie, ale kiedy widzi się radosne twarzy uczniów i ich pedagogów, ten trud momentalnie mija. Ta akcja uczy wrażliwości i bezinteresownej pomocy bliźniemu - ocenia Aleksandra Borkiewicz. Z kolei Marcin Ogrodnik dodaje, że spotkanie z rodakami na kresach to prawdziwa lekcja patriotyzmu. - Oni naprawdę cieszą się z rozmów i czasu spędzonego z Polakami, którzy przyjechali z kraju. Zarówno młodzi, jak i starsi mocno celebrują polskość - przyznaje.

Przed świętami Bożego Narodzenia zaplanowano kolejny transport darów, tym razem na Ukrainę. - Mam nadzieję, że akcja będzie zataczać coraz szersze kręgi i z powodzeniem będzie kontynuowana w kolejnych latach - podsumowuje Konturek. Patronaty honorowe nad nią objęli: metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski i rektor Akademii Ignatianum w Krakowie ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ.

Źródło:ekai