Łódź: powstał Komitet pomocy migrantom

2022-02-25 14:55 Justyna Bieniek
Abp Ryś
Autor: Adam Walanus/ wikimedia commons

Metropolita łódzki aby Grzegorz Ryś powołał Komitet pomocy migrantom – ofiarom wojny na Ukrainie. W jego skład weszły osoby duchowne i świeckie, na co dzień zaangażowane w dzieła charytatywne Kościoła.

Jak podkreśla metropolita łódzki - celem komitetu jest konkretna i natychmiastowa pomoc osobom, które przybywają do Polski z terenów objętych działaniami wojennymi. Tworzą go: abp Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, p. Agnieszka Niedźwiedzka - prezes Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych, ks. Tomasz Bartczak – ekonom Archidiecezji Łódzkiej, ks. Andrzej Partyka – dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej, ks. Zbigniew Tracz – Kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej, p. Tomasz Kopytowski – rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Łódzkiej oraz p. Romuald Bosakowski, p. Radosław Niedźwiedzki – wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych oraz p. Adrian Seliga.

Chcemy pomóc, tym, którzy w panice uciekają z kraju ogarniętego wojną– tłumaczy Agnieszka Niedźwiedzka. – Pragniemy, aby przybywający do Łodzi z Ukrainy znaleźli tutaj swój azyl, by tu mogli żyć, by czuli się u nas bezpiecznie. Wspierając ich, chcemy stworzyć dla nich warunki do życia i umożliwić im tymczasowy pobyt wśród nas! – dodaje prezes Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych.

W najbliższym czasie odbędzie się pierwsze spotkanie Komitetu pomocy migrantom, na którym obecni będą przedstawiciele Wojewody Łódzkiego i Prezydenta Miasta. Pomoc już płynie na wschód. Włącza się do niej łódzka Caritas. Przekazała już 100 tys. zł na bieżące działania kryzysowe ukraińskich Caritas i ogłasza zbiórkę pod hasłem „Pomoc dla Ukrainy”. Wśród najpilniejszych potrzeb- żywność, środki higieniczne i zapewnienie podstawowej pomocy materialnej. Caritas Archidiecezji Łódzkiej przyłącza się do ogólnopolskiej zbiórki i apeluje o wsparcie– tłumaczy Tomasz Kopytowski, rzecznik organizacji.

Źródło:ekai