Łotewski kompozytor laureatem Europejskiej Nagrody Muzyki Kościelnej

2022-02-05 14:14
Pēteris Vasks
Autor: Hokit/Wikimedia Commons

Kompozytor z Łotwy Pēteris Vasks został tegorocznym laureatem Europejskiej Nagrody Muzyki Kościelnej. Według jury, obradującego w niemieckim Schwäbisch Gmünd, 75-letni twórca komponuje „dzieła głęboko uduchowione” w egzystencjalnym języku muzycznym, a jego muzyka „dąży do maksymalnej ekspresji i niesie w sobie tęsknotę za spokojnym światem”.

Jurorzy podkreślili, że tegoroczny laureat porusza takie tematy, jak grożąca światu zagłada ekologiczna i moralna, a w jego „muzyce znalazło swoje drogi piękno życia”.

Vasks odbierze nagrodę 16 lipca podczas Europejskiego Festiwalu Muzyki Kościelnej w Schwäbisch Gmünd. Między 14 lipca a 7 sierpnia zostanie tam wykonanych kilka jego utworów, w tym „Pater noster” na chór i orkiestrę oraz modlitwa o pokój „The Fruit of Silence”.

Pēteris Vasks urodził się 16 kwietnia 1946 w Aizpute w zachodniej Łotwie w rodzinie duchownego protestanckiego. We wczesnym okresie swojej twórczości wykorzystywał zdobycze muzyki aleatorycznej i sonorystyki polskich kompozytorów Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego. W latach 80. ostatecznie wykształcił własny styl, łączący tradycje rodzimej kultury muzycznej i elementy tzw. kierunku ekologicznego, i dużą część swych utworów poświęcił przyrodzie oraz środowisku naturalnemu. Jego utwory odznaczają się dużym zróżnicowaniem, są przeznaczone dla różnych wykonawców: dla dużych zespołów i chórów, ale także dla pojedynczych wykonawców i zespołów kameralnych.

Jest członkiem honorowym Łotewskiej Akademii Nauk (1994), Łotewskiej Akademii Muzycznej i Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie. Otrzymał wiele środowiskowych nagród krajowych i zagranicznych, m.in. im. Herdera (1996) i Wielką Łotewską Nagrodę Muzyczną (w latach 1993, 1998 i 2000) a także łotewski Order Trzech Gwiazd III klasy (2001) i estoński Order Gwiazdy Białej III klasy (2005).

Źródło: KAI