Lwów: arcybiskupi Mokrzycki i Szewczuk na spotkaniu z papieskim wysłannikiem

2022-03-09 8:56 Justyna Bieniek
Kard. Krajewski
Autor: Ivivadm/wikimedia commons

We wtorek, do Ukrainy z misją specjalną przyleciał papieski jałmużnik, kardynał Konrad Krajewski. Chce na miejscu dać świadectwo osobistej bliskości Ojca Świętego z narodem ukraińskim, ofiarą agresji Rosji Władimira Putina – czytamy w komunikacie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Arcybiskupi Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego, spotkali się z wysłannikiem papieskim zaraz po jego przybyciu do Lwowa. Kardynał Krajewski chce odwiedzić ośrodki pomocy społecznej na Ukrainie, spotkać się z uchodźcami i ofiarami wojny. Kardynał Krajewski oraz obaj arcybiskupi mieli okazję bezpośrednio porozmawiać z papieżem Franciszkiem. Legat papieski opowiedział Ojcu Świętemu o swoich pierwszych wrażeniach z wizyty, a zwłaszcza o tym, co zobaczył w Polsce. Papież został również poinformowany o programie wizyty swojego wysłannika w Ukrainie, który był już wcześniej omawiany przez uczestników spotkania.

Wizyta, którą Ojciec Święty zlecił kard. Krajewskiemu, ma trwać tak długo, jak to będzie konieczne, aby w imieniu Stolicy Apostolskiej wspierać naród ukraiński w tych dramatycznych chwilach jego dziejów. „Papież Franciszek chce być obecny poprzez swojego osobistego wysłannika. I to jest cel jego wizyty” - podkreślił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Szczegółowy program pobytu kardynała Konrada Krajewskiego w Ukrainie nie został jeszcze opublikowany, wiadomo jednak, że w czwartek 10 marca odwiedzi ośrodki służby społecznej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz weźmie udział we wspólnej modlitwie z przedstawicielami Ogólnoukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych.

Źródło:ekai