Lwów: modlitwa ekumeniczna za poległych i zamordowanych

2022-04-07 10:32
Ukraina, Lwów, widok z wieży ratuszowej
Autor: Jan Mehlich/Wikimedia Commons

Katolicy obu obrządków oraz prawosławni modlili się razem na jednym z centralnych placów Lwowa w intencji poległych i zamordowanych w trakcie wojny w Ukrainie. Modlitwa ta zgromadziła mieszkańców Lwowa, którzy zapalili razem symboliczne światełka pamięci.

W modlitwie ekumenicznej w intencji poległych i zamordowanych brali udział dwaj biskupi pomocniczy: archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego Edward Kawa oraz grekokatolickiej metropolii lwowskiej Wołodymir Hruca. Obecny był też biskup Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Dymitr Rudiuk.

O potrzebie takiej modlitwy mówi bp Edward Kawa: - Ta modlitwa jest bardzo ważna. Widzimy, że zbrodnie jakie dokonują się na naszych oczach, są ewidentnym działaniem złego. Szatan działa przez tych zbrodniarzy, którzy w taki sposób mordują bezbronnych ludzi, dzieci i gwałcą. To świadczy o tym, że my bez modlitwy nie poradzimy sobie. Modlitwa jest potrzebna tym, którzy zostali zamordowani i którzy zostali pokrzywdzeni. Ale modlitwa jest także potrzebna nam żywym, aby uleczyć te rany, które zostały już tak głęboko zadane narodowi ukraińskiemu.

Ukraina wciąż przeżywa szok, wywołany ogromem zbrodni jakie odkryto w podkijowskiej Buczy i innych miastach odbitych z rąk rosyjskich.

Źródło: KAI