Meksyk: po raz pierwszy kobiety będą odpowiedzialne za duszpasterstwo w diecezji 

2022-05-26 14:45
Katedra meksyk
Autor: wikimedia commons

Po raz pierwszy kobiety będą odpowiedzialne za duszpasterstwo w meksykańskiej diecezji San Cristóbal de las Casas w stanie Chiapas. Przez najbliższe trzy lata siostra Carolina Lara Rodríguez będzie w tamtejszej kurii biskupiej wikariatem ds. duszpasterstwa, a Gloria Estela Murúa Valencia - wikariatem ds. duszpasterstwa społecznego. Już teraz kobieta jest tam kanclerzem kurii biskupiej.

Ordynariusz diecezji bp Rodrigo Aguilar Martínez wyjaśnił, że „idzie za głosem Ducha Świętego” i wprowadza w życie diecezji „dyspozycje papieża Franciszka, które widać również na szczeblu Kościoła powszechnego”. O potrzebie „większego doceniania obecności kobiet” była też mowa w konkluzjach z obrad Zgromadzenia Kościelnego Ameryki Łacińskiej.

Poza tym, w ramach wikariatów powstaną ekipy złożone z kobiet i mężczyzn, aby kontynuować w ten sposób „wspólne podążanie w duchu synodalnym”.Diecezja San Cristóbal de las Casas była w przeszłości pionierką w dziedzinie dopuszczania tamtejszych Indian do diakonatu stałego.

Źródło:ekai