Mer Kijowa zaprasza papieża - „Twoja obecność może uratować nam życie”

2022-03-15 16:01
Witalij Kliczko
Autor: Witalij Kliczko/Twitter

Wasza Świątobliwość, przyjedź do Kijowa, Twoja obecność tutaj może uratować życie i ułatwić dialog na rzecz zawieszenia broni i pokoju – napisał w dramatycznym liście do Franciszka mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

- Wierzymy, że obecność tutaj przywódców religijnych może ocalić życie i utorować drogę do pokoju w naszym mieście, w naszym kraju i w innych miejscach – napisał Kliczko w liście, w którym zapewnił papieża, że zagwarantuje mu wszystko, czego będzie potrzebował, a jeśli podróż do Kijowa nie będzie możliwa, zaproponował mu alternatywę: telekonferencję z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim. Treść listu ujawniły niemieckie media.

Do odwiedzin Ukrainy Franciszka od kilku lat zapraszali prezydent Zełeński, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Swiatosław Szewczuk, Konferencja Biskupów Ukrainy (łacińskich), a także inni dostojnicy państwowi. Według wielu potwierdzonych informacji sprzed rosyjskiej agresji Ojciec Święty zamierzał odwiedzić Ukrainę latem tego roku.

Na razie nie wiadomo czy te plany uda się zrealizować. Póki co Franciszek zapewnia o swojej modlitwie za pogrążoną w wojnie Ukrainę i wszystkich mieszkańców tego kraju. Jak wielokrotnie już podkreślał, jednoczy się z nimi w bólu i cały czas o nich myśli.

Ojciec Święty robi też co w jego mocy, aby powstrzymać wojnę. Apeluje o to przy każdej możliwej okazji, wspiera akcje pomocowe dla uchodźców, rozmawia z przywódcami. Zaraz po wybuchu wojny, w bezprecedensowym geście, udał się osobiście do rosyjskiej ambasady przy Watykanie, aby potępić agresję Rosji i prosić o zakończenie przemocy.

Źródło: KAI