„Między życiem a śmiercią” – niezwykła wystawa w Ciechanowie

2021-12-14 16:40
Muzeum Szlachty Mazowieckiej
Autor: Muzeum Szlachty Mazowieckiej

„Między życiem a śmiercią” – to tytuł wystawy czasowej, jaką można oglądać w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Jest to pokaz dzieł z kolekcji prywatnej, reprezentujących dwie odrębne tradycje malarskie: flamandzką i hiszpańską. Wystawa inicjuje cykl „Mistrzowie sztuki europejskiej”, jej bohaterowie słynęli z przedstawień sztuki religijnej.

Pierwszy z prezentowanych obrazów, to dzieło o tematyce mitologicznej „Porwanie Prozerpiny” z około 1600 roku, autorstwa Jana Brueghla starszego (1568-1625), przy współpracy Hendrika van Balena (1575–1632) i jego warsztatu: - Obraz reprezentuje erudycyjną i rebusową zarazem tradycję gabinetowego malarstwa flamandzkiego, ze swoją wieloznacznością symboliki i alchemiczno-neoplatońskim przesłaniem, a także bardzo ciekawą ikonografię wnętrza otchłani inspirowanego architekturą Koloseum - mówi kurator wystawy M. Rafał Makarewicz.

Drugie dzieło z wystawy to obraz rodzajowy „Chłopcy z melonem i winogronami” autorstwa czołowego malarza hiszpańskiego doby baroku Bartlomé Estébana Murilla (1617– 1682) i jego warsztatu. Słynął on zwłaszcza z przedstawień religijnych, pełnych słodyczy i wdzięku Madonn ze świętymi i aniołkami, oraz wizerunków Immaculaty, których ikonografię utrwalił w całej niemal Europie.

Wystawa obrazów Jana Brueghla starszego i Hendrika van Balena oraz Bartolomé Estébana Murillo zainaugurowała zaplanowany przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej cykl wystaw pod wspólnym tytułem „Mistrzowie sztuki europejskiej”, który będzie prezentacją twórczości najwybitniejszych malarzy i rzeźbiarzy europejskich.

Chcemy prezentować dzieła twórców mających wielki wkład w rozwój sztuki naszego kontynentu, w tym sztuki polskiej. Pragniemy, by mieszkańcy północnego Mazowsza mogli poznawać i podziwiać kulturowy dorobek Europy, obcować z dziełami sztuki, które często znamy jedynie z reprodukcji i jakie na co dzień możemy oglądać jedynie w największych i najbardziej znanych muzeach polskich i zagranicznych – zapowiedział Robert Kołakowski, p.o. dyrektora muzeum i koordynator wystawy.

Wystawę czasową „Między życiem a śmiercią” można oglądać w budynku ekspozycyjnym Muzeum Szlachty Mazowieckiej przy ul. Warszawskiej 61 w Ciechanowie, od wtorku do niedzieli w godzinach 8:00-16:00. Będzie ona czynna do końca lutego 2022 roku.

Źródło: Muzeum Szlachty Mazowieckiej