Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła patronką zakopiańskiej kaplicy

2022-08-16 18:58 Justyna Bieniek
Zakopiańska Kaplica
Autor: BP KEP

Na wniosek abp Stanisława Gądeckiego, kaplicę poświęcił bp Artur Miziński. Przed uroczystą Mszą św. odczytał dekret wydany przez abp Marka Jędraszewskiego.

Centrum Formacyjno – Szkoleniowe „Księżówka” w Zakopanem to dom należący do Konferencji Episkopatu Polski, który Jan Paweł II odwiedzał jako pasterz krakowskiego Kościoła, a później gdy był już papieżem. Dla upamiętnienia postaci Ojca Świętego, kaplica na terenie obiektu nazywana jest „papieską”. Od 15 sierpnia ma jednak swoją patronkę: Najświętszą Maryję Pannę Matkę Kościoła.

– W czasie czerwcowych obrad KEP, tu w „Księżówce”, abp Stanisław Gądecki ciesząc się odnowionym ołtarzem w kaplicy, wyraził pragnienie, by miała ona swój tytuł. Był to drugi dzień obrad i akurat tak się złożyło, że przeżywaliśmy Święto Matki Kościoła. Stąd takie wezwanie – zaznaczył przed odczytaniem dekretu metropolity krakowskiego, sekretarz KEP bp Artur Miziński.

Uroczystego poświęcenia dokonał biskup pomocniczy lubelski, który – jak zaznaczył dyrektor „Księżówki” ks. Lesław Mirek – szczególnie troszczy się o całe centrum. – To miejsce należy do Episkopatu, dlatego bp Artur jako pierwszy gospodarz otacza je swoją troską, stara się też o to, by ta kaplica piękniała, abyśmy wszyscy mogli tutaj godnie modlić się i zanurzać w Bożej Miłości – podkreślał.

W każdą niedzielę o 10:00 kapłani odprawiają w kaplicy Mszę Świętą. Poza tym korzystają z niej świeccy i duchowni, którzy w „Księżówce” przeżywają rekolekcje.

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej / BP KEP