Narodowa pielgrzymka Węgrów do Sanktuarium w Łagiewnikach
O tradycjach łączących narody polski i węgierski, a także o tym, jak „wiele miłosierdzia tkwi w ludzkich sercach gotowych przyjąć uchodźców z Ukrainy” – mówił abp Marek Jędraszewski do Węgrów przybywających w narodowej pielgrzymce do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Ok. 150 Węgrów przybyło do krakowskich Łagiewnik w tradycyjnej narodowej pielgrzymce. Bp József Tamás sprawował mszę św. w kaplicy św. Siostry Faustyny w dolnym kościele Bazyliki Bożego Miłosierdzia, w pobliżu kaplicy węgierskiej.
Węgierskich pielgrzymów przywitał abp Marek Jędraszewski, który zauważył, że narody polski i węgierski łączą tradycje sięgające początków drugiego tysiąclecia. Zaznaczył, że historia bliskości tradycji chrześcijańskich Polski i Węgier znajduje swoje przedłużenie w św. Siostrze Faustynie, która dostała zadanie od Pana Boga przekazania światu prawdy o Bożym miłosierdziu dającym nadzieję wszystkim mimo ogromu doznawanych cierpień i trudności.
Nawiązując do wojny w Ukrainie abp Jędraszewski zaznaczył, że ten trudny czas pokazał jak bardzo wiele miłosierdzia tkwi w ludzkich sercach gotowych przyjąć uchodźców z Ukrainy, zwłaszcza kobiety i dzieci.
W dolnym kościele Bazyliki Bożego Miłosierdzia kaplica Communio Sanctorum (Świętych Obcowania) ma wystrój ufundowany przez Kościół węgierski. Na obu bocznych ścianach kaplicy znajduje się mozaika świętych, błogosławionych i bohaterów wiary z Polski, Węgier i innych krajów europejskich. W relikwiarzu w kształcie prawej dłoni złożono relikwie św. Stefana, króla Węgrów.
Źródło: KAI
Polecany artykuł: