Niedługo beatyfikacja włoskiej misjonarki Marii Karoli Cecchin

2021-12-14 9:28
Fiorina Cecchin
Autor: cottolengo.org

Franciszek zatwierdził wczoraj dekret o uznaniu cudu do beatyfikacji, który dotyczy XIX wiecznej zakonnicy Zgromadzenia Sióstr św. Józefa Benedykta Cottolengo, włoskiej misjonarki pracującej w Kenii.

Fiorina Cecchin urodziła się 3 kwietnia 1877 roku w Cittadella koło Padwy. Zgromadzenie Sióstr Nauczycielek od św. Doroty, odrzuciło jej podanie o przyjęcie z powodów zdrowotnych, ale dzięki proboszczowi dostała drugą szansę u sióstr założonych przez św. Józefa Benedykta Cottolengo. Postulat rozpoczęła 27 sierpnia 1896 r. w domu centralnym Małym Domku Bożej Opatrzności w Turynie, gdzie również ukończyła nowicjat 2 października 1897 r.

6 stycznia 1899 roku złożyła profesję zakonną jako siostra Maria Karola. Odtąd pracowała jako kucharka najpierw w internacie w Giaveno, a potem w Turynie. Należała do grupy składającej się z czterech zakonnic Cotolenghi i pięciu misjonarzy, którzy wyruszyli do Kenii w 1905 roku. Mianowana przełożoną, przemierzała wioski ucząc katechizmu, opiekując się chorymi i podążając za siostrami rozproszonymi w różnych stacjach misyjnych. Niedługo po przybyciu do wspólnoty w Tiganii ciężko zachorowała. Kiedy doszło do konfliktu między misjonarzami a siostrami założonymi przez św. Józefa Benedykta Cottolengo, papież Benedykt XV nakazał siostrom wrócić do Włoch. W drogę powrotna wyruszyła też siostra Maria Karola, ale zmarła na pokładzie parowca Porto Alessandretta. Był 13 listopada 1925 roku. Ze względów higienicznych jej ciało wrzucono do Morza Czerwonego.

Proces diecezjalny jej sprawy beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej toczył się w diecezji turyńskiej od 24 kwietnia 2014 r. do 7 października tego samego roku. 23 listopada 2020 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jej cnót.

Źródło:ekai