Niemcy: 31 sierpnia zbiera się zgromadzenie ogólne Rady Kościołów

Po raz pierwszy, Zgromadzenie ogólne Światowej Rady Kościołów rozpocznie swoje obrady w Niemczech. W spotkaniu w Karlsruhe, w dniach od 31 sierpnia do 8 września, weźmie udział około 800 delegatów z 350 Kościołów członkowskich ŚRK i kilkuset współpracowników, ekspertów, gości oraz przedstawicieli mediów z ponad 100 państw. Może przybyć około 4 tys. chrześcijan. Będzie to 11. zgromadzenie ogólne, od chwili utworzenia Rady w 1948 roku w Genewie.
W tym roku odbędzie się pod hasłem „Miłość Chrystusowa porusza, buduje pojednanie i jednoczy świat”. Na otwarcie obrad 31 sierpnia przyjedzie prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier i wygłosi przemówienie. Głos zabiorą też przedstawiciele Centralnej Rady Żydów w Niemczech oraz muzułmanów. Wśród tematów: międzynarodowy dialog chrześcijański, teologia oraz kwestie społeczno-polityczne. Omówione zostaną np. sprawy związane z ochroną klimatu i środowiska oraz globalnej walki z głodem i ubóstwem. Nie zabraknie odniesień do aktualnej kwestii agresji Rosji na Ukrainę. Delegacja tych obu krajów mają przyjechać do Karlsruhe.
Na krótko przed rozpoczęciem obrad, rzeczniczka ŚRK Marianne Ejdersten określiła Światową Radę Kościołów jako wyjątkowe forum globalnego dialogu. „Nikt poza ŚRK nie może zgromadzić wszystkich Kościołów przy jednym stole” - powiedziała w rozmowie z mediami i podkreśliła, że to szczególnie ważne w tej chwili. „Doświadczamy poważnych kryzysów, wojny w Ukrainie, coraz większego głodu na świecie czy wstrząsów społecznych spowodowanych rosnącymi cenami żywności i energii” – powiedziała, tłumacząc, że wymaga to wzmożonego dialogu międzynarodowego.
Na czas dziewięciodniowych obrad Światowej Rady Kościołów, miasto Karlsruhe i Kościół regionu organizują bezpłatny program kulturalno-integracyjny z około 250 imprezami. Różnorodność uczestniczących międzynarodowych Kościołów i wspólnot religijnych znajdzie odzwierciedlenie w nabożeństwach według różnych tradycji i obrządków chrześcijańskich.
Członkami Światowej Rady Kościołów są głównie Kościoły protestanckie, anglikańskie i prawosławne. Od nowego roku, Sekretarzem generalnym będzie ks. Jerry Pillay z RPA. Do tego czasu pracami ŚRK kieruje tymczasowo Rumun, ks. Ioan Sauca. Kościół katolicki nie należy do Rady, ale blisko z nią współpracuje. Od 1965 r. istnieje wspólna grupa robocza między Watykanem a ŚRK. Teologowie katoliccy są pełnoprawnymi członkami ważnych komisji ŚRK, takich jak Wiara i Ustrój oraz Misja Światowa i Ewangelizacja. Na obrady zgromadzenia generalnego ŚRK przyjedzie do Karlsruhe 20-osobowa delegacja watykańska z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności. List z pozdrowieniami dla uczestników obrad skieruje papież Franciszek.
Zgromadzenie generalne ŚRK obraduje co sześć do ośmiu lat. Karlsruhe jest pierwszym europejskim miastem-gospodarzem od ponad pięciu dekad. Wcześniej, w 1968 roku obradowano w Uppsali, w Szwecji. Ostatnie zgromadzenie ogólne obradowało w 2013 roku w południowokoreańskim Busan.
Źródło:ekai