Nowe badanie: najbardziej zaszczepioną grupą wyznaniową w USA są katolicy

2021-09-18 15:30 fed
szczepienia
Autor: Pixabay.com

Najbardziej zaszczepioną grupą wyznaniową w USA są katolicy - wynika z najnowszych badań amerykańskiego Pew Research Center. Część amerykańskich biskupów zachęca wiernych do szczepień.

Kwestionariusz, w dniach 23-29 sierpnia, wypełniła grupa ponad 10 tys. Amerykanów. Z badania wynika, że 82 proc. katolików przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki COVID-19. To wyższa liczba niż wyniki innych wspólnot religijnych. Najniższy odsetek wyszczepienia, występuje wśród białych ewangelickich protestantów - jest to zaledwie 57 proc.

Część amerykańskich hierarchów Kościoła Katolickiego, nakłania swoich wiernych do szczepień. Biskup John Stove z Lexington stwierdził niedawno, że nie ma żadnego religijnego powodu, by katolicy nie przyjmowali szczepionek. Wymaga on od wszystkich zatrudnionych w diecezjach, by przyjęli szczepionkę przeciw COVID-19.

Amerykańska Konferencja Biskupów wydała opinię, że wszystkie trzy rodzaje obecnie dostępnych szczepionek są "moralnie akceptowalne". Jednak jeśli ktoś ma możliwość wyboru szczepionki, powinien wybrać preparat firmy Pfizer lub Moderna.

Z badania wynika również, że 73 proc. Amerykanów powyżej 18 roku życia, przyjęło przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Okazało się, że niższy odsetek wyszczepień występuje wśród młodych dorosłych, jak również wśród tych o niższych dochodach i żyjących na obszarach wiejskich. Odsetek czarnoskórych dorosłych zaszczepionych przeciwko koronawirusowi, jest porównywalny do odsetka białych z tej samej grupy.