Nowy proboszcz katedry na Wawelu uroczyście przejmuje parafię

2022-09-29 9:33
Proboszcz Wawel
Autor: Archidiecezja Krakowska

W uroczystość św. Wacława, patrona katedry na Wawelu, odbyła się msza z obrzędem objęcia parafii Archikatedralnej przez nowego proboszcza ks. Pawła Barana. Uroczystości przewodniczył metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski.

Arcybiskup zauważył, że chrześcijaństwo w X w. w Czechach było znakiem sprzeciwu dla ówczesnego pogańskiego świata. Wacław, po objęciu władzy, okazał się człowiekiem pełnym wiary, prawdziwym uczniem Chrystusa. Objawiało się to m.in. w odbudowywaniu zniszczonych kościołów czy trosce o chorych i ubogich, ale wyjątkowe było to, że sam uprawiał winną latorośl i pszenicę, aby nie zabrakło materii do sprawowania Eucharystii.

W czasie abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że Chrystus jest znakiem sprzeciwu dla świata. A chcący Go naśladować uczniowie stają w podobnej roli. Ich wiara ma być rozumna, ich sumienia – czyste, a także powinna być w nich gotowość do cierpienia w słusznej sprawie. Metropolita krakowski zaznaczył, że fakt bycia znakiem sprzeciwu, poczucie godności ucznia i wypływającą z niej określoną postawę bez trudu można znaleźć w każdym pokoleniu chrześcijan. Przykładem jest m.in. żywot św. Wacława, patrona katedry na Wawelu, którego Kościół wspominał wczoraj w liturgii.

Jego postawa wiernego ucznia Chrystusa była natchnieniem dla wielu i wzorem jak żyć – mówił metropolita wskazując na przyczynę, dla której św. Wacław stał się patronem katedry na Wawelu. Arcybiskup zwrócił uwagę, że także bazylika katedralna jest znakiem sprzeciwu – wskazuje na Boga w świecie, który żyje tak, jakby Boga nie było. Wielkie duchowe przesłanie o tym, czym jest Polska, czym jest Polska katolicka, czym jest nasza tożsamość, do której trzeba nieustannie wracać swoją pamięcią, by była ciągle żywa i by promieniowała w takim świecie, jakim on dzisiaj jest – promieniowała zwycięsko – mówił abp Marek Jędraszewski.

Zwracając się do nowego proboszcza na Wawelu, metropolita krakowski stawiał pytania o jego osobiste zjednoczenie z Chrystusem, o gotowość składania siebie samego Bogu w ofierze oraz o świadomość konieczności poświęcania się Bogu za zbawienie ludzi. Arcybiskup zapewnił o modlitwie zgromadzonych w katedrze, aby nowy proboszcz wypełnił składane przyrzeczenia.

W uroczystości na Wawelu wzięli udział kanonicy Krakowskiej Kapituły Katedralnej. Wśród gości byli także premier Mateusz Morawiecki, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, wicemarszałek senatu oraz wojewoda małopolski.

Źródło:ekai