O synodzie i wojnie w Ukrainie. Biskupi podsumowali 393 Zebranie plenarne KEP

2022-10-13 11:34
Zebranie Plenarne KEP
Autor: BP KEP

Proces synodalny i pomoc ofiarom wojny w Ukrainie, były głównymi tematami 393. Zebrania Plenarnego Episkopatu, które odbyło się w dniach 11-12 października w Kamieniu Śląskim. To miejsce urodzenia św. Jacka, patrona diecezji opolskiej, co związane było z obchodami 50-lecia jej utworzenia.

Głównym tematem Zebrania był trwający Synod o synodalności, a gościem specjalnym – kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów. W swoim wystąpieniu odniósł się do etapu diecezjalnego Synodu i wskazał główne kierunki dalszych prac. Zaznaczył, że synodalność może skutecznie wesprzeć posługę biskupów w diecezjach.

Ci podkreślali jego znaczenie w Kościele. „Wskazali na potrzebę rozeznania tego, co jest z Bożego Ducha w syntezach diecezjalnych i syntezie krajowej” – czytamy w komunikacie. „Potrzeba zwłaszcza praktyki synodalności na poziomie relacji międzyludzkich: słuchania, dialogu, szczerości i przejrzystości” – napisali.

Wobec przedłużającej się wojny w Ukrainie, biskupi zwrócili uwagę, że można ulec pokusie „zmęczenia” pomaganiem uchodźcom i ofiarom konfliktu. „Apelują zatem o dalsze zaangażowanie na ich rzecz w parafiach i pomoc w ich społecznej adaptacji do polskich warunków” – podaje komunikat. Po raz kolejny pasterze przypominają, że nie ma różnych kategorii uchodźców i migrantów, bo wszyscy mają tę samą godność osobową i wartość w oczach Boga.

Biskupi zachęcali też młodych do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, a także w spotkaniach organizowanych w diecezjach. Apelowali, by nie zapominać o ubogich w naszych parafialnych wspólnotach. „Przypomina nam o tym Światowy Dzień Ubogich, obchodzony w niedzielę 13 listopada. Nową formą ubóstwa staje się m.in. ubóstwo energetyczne, na które winniśmy odpowiadać pomocą w ramach naszych możliwości” – czytamy w komunikacie.

Źródło: BP KEP