Papieskie orędzie na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego

2023-05-25 18:01 Justyna Bieniek
Papieskie orędzie
Autor: BP KEP

W tym Czasie dla Stworzenia, jako idący za Chrystusem na naszej wspólnej drodze synodalnej, żyjmy, pracujmy i módlmy się, aby nasz wspólny dom znów obfitował w życie – napisał papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Będziemy go obchodzić 1 września. Rozpoczyna on Czas dla Stworzenia, którego tegoroczne hasło brzmi: „Niech się rozleje sprawiedliwość i pokój”. Potrwa on do 4 października.

W orędziu Ojciec Święty przypomniał, że w tym roku zakończenie Czasu dla Stworzenia, w święto św. Franciszka, zbiegnie się z otwarciem Synodu o Synodalności. „Podobnie jak rzeki zasilane tysiącem małych strumieni i większych potoków, proces synodalny, który rozpoczął się w październiku 2021 r., zaprasza wszystkich członków na poziomie osobistym i wspólnotowym, do zgromadzenia się w majestatycznej rzece refleksji i odnowy. Cały Lud Boży jest zaproszony do angażującego procesu dialogu i nawrócenia synodalnego” – podkreślił.

„Tak jak rzeka jest źródłem życia dla środowiska, które ją otacza, tak nasz Kościół synodalny musi być źródłem życia dla wspólnego domu i wszystkich, którzy w nim mieszkają. I tak jak rzeka daje życie różnym gatunkom zwierząt i roślin, tak Kościół synodalny musi dawać życie, siejąc sprawiedliwość i pokój w każdym miejscu, do którego dociera” – czytamy w orędziu.

Franciszek wskazał, że przyczyną degradacji środowiska naturalnego człowieka jest nieład jego serca. Zachęcił do podjęcia działań na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych, aby stworzyć bardziej zrównoważony i sprawiedliwy świat. Zaapelował o współpracę różnych Kościołów i środowisk w tej dziedzinie. Wskazał, że ludzie wierzący muszą podjąć decyzję o przemianie „naszych serc, naszego stylu życia i polityki publicznej, które rządzą naszymi społeczeństwami”.

Papież zaznaczył, że przemiana naszych serc, czyli „nawrócenie ekologiczne” to odnowienie naszej relacji ze stworzeniem, abyśmy nie traktowali go już jako przedmiotu wyzysku, ale wręcz przeciwnie, cenili je jako święty dar od Stwórcy. Chodzi o praktykowanie ekologicznego szacunku wobec Boga, wobec naszych bliźnich dnia dzisiejszego i jutrzejszego, względem całej przyrody i względem nas samych. Franciszek przytoczył stwierdzenie Benedykta XVI, który wskazał na pilną potrzebę zrozumienia, że Stworzenie i Odkupienie są nierozłączne.

Źródło: vaticannews / BP KEP