Papież dziękuje kobietom konsekrowanym: bez was nie można zrozumieć Kościoła

2022-02-02 14:20
Wydział teologiczny w Krakowie istnieje przez 625 lat! Papież Franciszek wysłał list
Autor: episkopat.pl

„Bez kobiet konsekrowanych nie można zrozumieć Kościoła” – podkreśla Franciszek w intencji modlitewnej na luty, zachęcając w tym miesiącu do szczególnej modlitwy właśnie za nie. „Dziękuję za to kim jesteście, za to co robicie i jak to robicie” – mówi Papież.

2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, Kościół obchodzi też Dzień Życia Konsekrowanego, który ustanowił w 1997 r. św. Jan Paweł II. Będziemy mogli w tym świątecznym dniu podziękować Bogu za dar osób konsekrowanych, kobiet i mężczyzn, które, ślubując czystość, ubóstwo i posłuszeństwo, dają wyraz całkowitego oddania i zawierzenia Bożej Opatrzności swoich planów i swojego życia oraz ubogacają swoimi charyzmatami wspólnotę Kościoła – pisał kilka dni temu w komunikacie do wiernych metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Do Dnia Życia Konsekrowanego nawiązał też papież Franciszek, szczególną uwagę kierując do kobiet, które poświęciły życie Bogu. Poniżej publikujemy słowa Ojca Świętego w przekładzie na język polski.

„Zachęcam wszystkie kobiety konsekrowane do rozeznania i wyboru tego, co jest odpowiednie dla ich misji w obliczu wyzwań świata, w którym żyjemy. Wzywam je do kontynuowania pracy i wspierania ubogich, zepchniętych na margines, wszystkich tych, którzy są zniewoleni przez handlarzy ludźmi; szczególnie proszę je o zaangażowanie w tej sprawie – mówi Ojciec Święty w intencji modlitewnej na luty. – Módlmy się, aby jako katechetki, teolożki, towarzyszki duchowe potrafiły ukazywać piękno Bożej miłości i współczucia. Zachęcam je do walki, gdy w niektórych przypadkach są niesprawiedliwie traktowane, nawet w Kościele; gdy ich służba, tak wielka, jest sprowadzana do służalczości. I to czasem przez ludzi Kościoła. Nie zniechęcajcie się. W dalszym ciągu ukazujcie dobroć Boga poprzez dzieła apostolskie, które wykonujecie. Ale przede wszystkim przez świadectwo konsekracji. Módlmy się za siostry zakonne i kobiety konsekrowane, dziękując im za ich misję i odwagę, aby nadal znajdowały nowe odpowiedzi na wyzwania współczesności. Dziękuję za to kim jesteście, za to co robicie i jak to robicie.“

Źródło: KAI