Papież Franciszek już w Marsylii

2023-09-22 16:51
Papież Franciszek
Autor: BP KEP Papież Franciszek

Ojciec Święty rozpoczął wizytę w Marsylii. Na lotnisku powitała go premier Francji Élisabeth Borne.

Samolot z papieżem na pokładzie wylądował kilka minut po 16.00 na lotnisku w Marignane, 20 km na północny-zachód od Marsylii. Dzieci w strojach ludowych oraz przedstawiciel młodzieży wręczyli Franciszkowi bukiet kwiatów i drobne prezenty, m.in. tradycyjne figurki z prowansalskiej szopki bożonarodzeniowej i butelkę oliwy.

Papież i pani premier wysłuchali hymnów Stolicy Apostolskiej i Francji oraz przyjęli honory kompanii reprezentacyjnej, po czym przeszli do salonu lotniska na krótką rozmowę.

Wśród witających papieża byli również m.in. nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore, przewodniczący Konferencji Biskupów abp Éric de Moulins-Beaufort i arcybiskup Marsylii kard. Jean-Marc Aveline. Z lotniska Franciszek odjechał do górującej nad miastem bazyliki Matki Bożej Strażniczki (Notre-Dame-de-la-Garde).

Dwudniowa 44. zagraniczna podróż apostolska Franciszka obejmuje tylko Marsylię, dokąd papież przybył na zakończenie III Spotkania Śródziemnomorskiego. Jego dwie pierwsze edycje odbyły się we Włoszech: w Bari (w 2020) i we Florencji (w 2021 roku). Franciszek jest pomysłodawcą tej inicjatywy, która ma na celu łączenie ludów mieszkających w basenie Morza Śródziemnego od Maroka po Gruzję.

Jest to pierwsza wizyta papieża w Marsylii od 1533 roku, gdy miasto to odwiedził Klemens VII.

Źródło:ekai