Papież Franciszek na spotkaniu z dyplomatami

2022-01-10 12:30
Franciszek
Autor: Korean Culture and Information Service (Jeon Han)/wikimedia commons

„Nie możemy lękać się uczynienia miejsca dla pokoju w naszym życiu, dbając o dialog i braterstwo między sobą” – mówił Franciszek podczas noworocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej.

Na początku przemówienia w watykańskiej Auli Błogosławieństw, papież zauważył, że liczna obecność ambasadorów na tym spotkaniu jest namacalnym znakiem szacunku, jaki ich kraje żywią dla Stolicy Apostolskiej i jej roli we wspólnocie międzynarodowej. Franciszek mówił o wpływie pandemii koronawirusa na losy świata, podkreślił konieczność szerokiej kampanii szczepień. Przypomniał, że troska o zdrowie jest obowiązkiem moralnym i przestrzegł przed sporami ideologicznymi opartymi na bezpodstawnych wiadomościach lub słabo udokumentowanych faktach, które zrywają więzi ludzkiego rozumu z obiektywną rzeczywistością rzeczy. „Szczepionki nie są magicznymi narzędziami leczenia, lecz z pewnością stanowią, oprócz terapii, które należy opracować, najrozsądniejsze rozwiązanie w zakresie zapobiegania chorobie” – podkreślił papież. Wskazał także na potrzebę działań politycznych wspólnoty międzynarodowej, aby zapewnić wszystkim mieszkańcom świata równy dostęp do podstawowej opieki medycznej i szczepionek.

Ojciec Święty przypomniał swoje ubiegłoroczne pielgrzymki zagraniczne m.in. na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i na Słowację oraz zorganizowany 1 lipca dzień poświęcony refleksji i modlitwie w intencji Libanu. Podkreślił znaczenie spotkania z migrantami na Cyprze i greckiej wyspie Lesbos. Wyraził uznanie i wdzięczność dla osób i rządów angażujących się w zapewnienie migrantom przyjęcia i ochrony, apelując o przezwyciężenie obojętności w tej kwestii.

„Niestety, należy również zauważyć, że sami migranci często stają się narzędziem szantażu politycznego, swego rodzaju «kartą przetargową», która pozbawia osoby godności” – zauważył papież. Wezwał do odpowiedzialności i solidarności całej Unii Europejskiej, tworząc spójny i kompleksowy system zarządzania polityką migracyjną i azylową. Dodał, że problem migracji dotyczy także innych kontynentów, zwłaszcza granicy między Meksykiem a USA.

W obliczu wyzwań pandemii i migracji papież wskazał na konieczność uświadomienia sobie wspólnej tożsamości jako jednej rodziny ludzkiej. Zauważył, że wspólnota międzynarodowa doświadcza też kryzysu zaufania, spowodowanego zmniejszoną wiarygodnością systemów społecznych, rządowych i międzyrządowych. Także braku skuteczności wielu organizacji międzynarodowych. Ojciec Święty zaapelował o docenianie historycznych różnic i wrażliwości, które odróżniają poszczególne narody. Wskazał na konieczność zjednoczenia się jako jedna wielka rodzina, która, wychodząc z różnych punktów widzenia, musi być zdolna do znalezienia wspólnych rozwiązań dla dobra wszystkich. Podkreślił tu znaczenie dialogu i uznania podstawowych wartości. „Chciałbym szczególnie przypomnieć o prawie do życia, od poczęcia do naturalnego kresu, oraz o prawie do wolności religijnej” – stwierdził papież.

Franciszek wspomniał też o potrzebie współpracy międzynarodowej w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego człowieka. Podkreślił znaczenie dialogu i braterstwa dla przezwyciężenia współczesnych kryzysów. Omawiając sytuację w świecie ze szczególną troską, Franciszek odniósł się do napięć na Bliskim Wschodzie. Zaapelował o „trwałe rozwiązania na Ukrainie i na południowym Kaukazie, jak również uniknięcie otwarcia nowych kryzysów na Bałkanach, przede wszystkim w Bośni i Hercegowinie”. Papież apelował też o rozbrojenie, a zwłaszcza rezygnację z broni nuklearnej.

Ojciec Święty ponownie wezwał do zapewnienie edukacji i pracy, o czym mówił już w swoim Orędziu na Światowy Dzień Pokoju. Zauważył, że są to elementy niezbędne do krzewienia kultury dialogu i braterstwa. „Nie możemy lękać się uczynienia miejsca dla pokoju w naszym życiu, dbając o dialog i braterstwo między sobą. Pokój jest dobrem `zaraźliwym`, które rozprzestrzenia się z serc tych, którzy go pragną i starają się nim żyć, docierając do całego świata” – powiedział Ojciec Święty na zakończenie przemówienia do korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej.

Źródło:ekai