Papież Franciszek odwiedzi rodzinne strony

2022-10-19 15:29 Justyna Bieniek
Piemont
Autor: Gerald Smith/wikimedia commons

Prefektura Domu Papieskiego poinformowała, że w listopadzie Franciszek odwiedzi miasto w Piemoncie- Asti, skąd jego ojciec razem z rodziną wyemigrował do Argentyny. Papieska wizyta związana jest z rodzinnym jubileuszem, a Ojciec Święty po raz pierwszy nie będzie na obchodach diecezjalnego Światowego Dnia Młodzieży w Rzymie.

Papież uda się do Asti w sobotę, 19 listopada. Spotka się tam ze swoimi krewnymi, a okazją do wizyty będą 90. urodziny jego kuzynki. Dzień później będzie przewodniczył Mszy św. w katedrze w Asti i spotka się z diecezjalną wspólnotą. Tego samego dnia wróci do Rzymu.

Dziadkowie papieża Franciszka, Giovanni i Rosa Bergoglio oraz jego ojciec Mario Giuseppe Bergoglio wyruszyli w podróż do Argentyny z położonego w prowincji Asti, miasteczka Portacomaro w lutym 1929 r. Jak opowiadał w jednym z wywiadów sam papież, miała się odbyć kilka miesięcy wcześniej, na pokładzie statku "Princess Mafalda", który ostatecznie zatonął u wybrzeży Brazylii. Dzięki zmianie rodzinnych planów na krótko przed rozpoczęciem podróży, rodzina przyszłego papieża szczęśliwie dotarła do Argentyny, gdzie już wcześniej osiedlili się krewni Giovanniego Bergoglio.

To pierwszy raz gdy Ojciec Święty nie będzie obecny w Rzymie podczas diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży. Decyzją papieża - zostały przeniesione z Niedzieli Palmowej na uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Ta zmiana podyktowana była m.in. komentarzami z diecezji na całym świecie. Przeważały w nich opinie, że radosne obchody święta młodych kolidowały z nabożeństwami rozpoczynającego się Wielkiego Tygodnia i zaangażowaniem zarówno młodzieży jak i księży w parafialne przygotowania do Triduum Paschalnego i świąt Wielkiej Nocy.

Źródło:ekai