Papież wzywa do modlitwy za Ukrainę

2022-02-14 7:35 Justyna Bieniek
Papież Franciszek
Autor: mat. prasowe

Franciszek kolejny raz wezwał do modlitwy o pokój na Ukrainie. Na zakończenie spotkania na Anioł Pański przypomniał, że cały czas napływają stamtąd bardzo niepokojące wieści.

Zawierzam wstawiennictwu Dziewicy Maryi i sumieniom przywódców politycznych wszelkie wysiłki na rzecz pokoju” - mówił Ojciec Święty zachęcając pielgrzymów obecnych na Placu św. Piotra do modlitwy za Ukrainę.Apelował o nią także abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się do księży z całej Polski z prośbą o poprowadzenie modlitwy w tej intencji i odśpiewanie suplikacji podczas Mszy Świętych. „Najserdeczniej upraszam wszystkich księży w całej Polsce za pośrednictwem księży biskupów o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie” - powiedział abp Stanisław Gądecki. „Proszę o to, ażeby w niedzielę, ale też i w dni powszednie odśpiewać suplikację i modlić się w tej intencji, która jest bardzo bliska sercu Polaków, i która jest bardzo potrzebna ze względu na czas, w jakim w tej chwili żyjemy” – dodał.

O kryzysie wspomniał podczas liturgii w uroczystość Trzech Świętych Hierarchów: Bazylego Wielkiego, Grzegorza Teologa i Jana Złotoustego- arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk. Każdy konflikt w naszym kraju będzie tylko zachęcał agresora z zewnątrz, dlatego tak aktualna jest dziś modlitwa: „W jedności siła narodu. Boże, obdarz nas jednością”.

Jego zdaniem największym problemem Ukraińców jest to, że „każdy chce zbudować tylko taką Ukrainę, jaką sam sobie wyobraził i narzuca tę swoją myśl i wizję innym”. I ten właśnie „dzisiejszy skrajny indywidualizm, gdy mój pogląd jest ważniejszy od myśli innych, pokazuje swe oblicze i w Kościele, i w narodzie” – podkreślił hierarcha. Podobnie my dzisiaj w to święto, w obliczu tego wielkiego zagrożenia, jakie gromadzi się na naszych granicach, wobec wielkich wyzwań, stojących przed naszym narodem, widzimy, jak ważna dla bezpieczeństwa, dla przeżycia naszego narodu, jest nasza wewnętrzna jedność” – podkreślił zwierzchnik UKGK. Dodał, że „tylko ten, kto jest zjednoczony w swym wnętrzu, kto jest w stanie tworzyć wspólnotę ze swym bratem i siostrą, jest niezwyciężony”.

Źródło:ekai