Papież zjadł obiad z ubogimi

2023-11-19 21:02
Papież zjadł z ubogimi
Autor: Vatican News/Facebook

Franciszek po raz kolejny zjadł obiad z 1250 potrzebującymi w watykańskiej Auli Pawła VI. Okazją był Światowy Dzień Ubogich. W menu znalazły się cannelloni i klopsiki, a także tiramisu i petit fours z renomowanych włoskich cukierni.

Na początku Ojciec Święty pobłogosławił pokarmy: „Módlmy się wspólnie do Pana, aby nam błogosławił. Niech pobłogosławi te potrawy i tę chwilę przyjaźni, wszystkich razem, i towarzyszy nam w naszym życiu".

Jednak dla papieża ważny był nie tylko wspólny posiłek z ubogimi. Słowa podziękowania skierowane były także do tych, którzy go przygotowali: „Niech błogosławi tych, którzy bardzo pomagają w naszym życiu, abyśmy mogli iść dalej" - powiedział Franciszek. Przed wyjściem pobłogosławił i podziękował wszystkim, którzy pomogli zorganizować i podać obiad w atmosferze wielkiego święta, tym, którzy pomogli materialnie, aby mógł się odbyć, i oczywiście wszystkim obecnym.

Z inicjatywy watykańskiej Dykasterii do spraw Posługi Miłosierdzia i dzięki wsparciu sieci hoteli goście mogli cieszyć się wystawnym menu: było cannelloni wypełnione ricottą i szpinakiem - typowe włoskie "primo" - następnie klopsiki z sosem pomidorowym i puree z kalafiora, a na deser tiramisu i różne deserowe przekąski. Posiłek był serwowany przez profesjonalną obsługę.

Franciszek wprowadził Światowy Dzień Ubogich w 2016 roku, a po raz pierwszy obchodzono go w listopadzie 2017 roku. W tym samym roku ustanowiono również tradycję wspólnego obiadu, podczas którego setki potrzebujących mogą spotkać się z papieżem w Auli Pawła VI i spędzić z nim kilka chwil.

Niezależnie od Światowego Dnia Ubogich, potrzebujący mogą na co dzień skorzystać z wielu innych inicjatyw pomocy wokół Watykanu. Są tam nie tylko kuchnie i miejsca do spania, ale także w pełni wyposażone centrum medyczne w kolumnadach Berniniego, gdzie osoby pozbawione regularnej opieki zdrowotnej mogą poddać się badaniom kontrolnym, a specjaliści wszystkich ważnych dyscyplin medycznych, pracujący na zasadzie wolontariatu, są dla nich dostępni bezpłatnie.

Źródło:ekai